Uçan Tren Monoray Düzcede Üretilecek

Uçan Tren Monoray Düzcede Üretilecek
Hızlı Tren veya Uçan Tren diye bilinen Monoray’ın Düzce’de üretileceğini bundan tam 111 gün önce buradan, bu köşeden yazmıştım.


Çilimli yakınlarında Simetri adlı fabrikada yapımına başlanan Monoray’ın yakın zamanda üretimini arttıracağını ifade ederek, Düzce’nin İstanbul- Ankara arasında taşıma yapmak için Hızlı Tren’in peşinde koşa dursun şimdilerde Uçan Tren gündemde diye de belirtmiştim.

Evet, Hızlı Tren projesi Düzce’den geçecek mi geçmeyecek mi tartışması sürdüğü sırada Düzce Milletvekili Fevai Arslan açık yüreklilikle bu konuya şimdilik son noktayı koydu. Sayın Arslan, Hızlı Tren’in yakın zaman içinde gündemde olmadığını ifade ederek bazılarının gazını da almış oldu.

Uçan Tren Monoray ise bambaşka bir aygıt. Sistem farklı bu Uçan Tren Monorayda. Bilim çağının en son teknolojisi olan Uçan Tren Monoray ile ilgili benim Düzce Postasından 8 Şubat 2013 tarihinde yazdığım yazıdan sonra bir yerel televizyonumuz bunu yeni bir haber gibi verdi. Aslında benim 111 gün önce yazdığım bu Hızlı Tren Monoray ile ilgili yazımın doğru olduğunu bu yerel kanalımız bir anlamda günler sonra teyit etmiş oldu.

Önden gitmek güzel bir şey bence. Mütevazi olamam bu saatten sonra, niyeyse hep önden gitmeyi severim.En yakın takipçim arasında en az 111 gün mesafe olmalı bence.

Nede olsa, 63 yıllık tarihi olan Düzce’nin Markası- Amiral Gemisi Düzce Postası gazetesinin farkı burada olmalı değil mi?

Uçan Tren yada Hızlı Tren Monoray ile ilgili ilk bilgiyi nasıl öğrendim onu da ifade edeyim isterseniz. Böylece bir hakkı da yerine getirmiş oluruz. Ben, Uçan Tren Monoray ile ilgili bilgiyi 110 gün önce Çilimli Belediye Başkanımız değerli kardeşimiz Muhsin Yavuz’dan makamında ziyaretimiz sırasında öğrenmiştim.

Şimdi bakalım Düzce Postası Gazetemizde 111 gün önce, 8 Şubat 2013 tarihinde bu konuda yazdığım yazıda Uçan Tren Monoray ile ilgili neler ifade etmişim:

UÇAN TREN MONORAY DÜZCE’DE ÜRETİLECEK.

Evet, yanlış okumadınız Düzce’ye bağlı Çilimli ilçesi sınırlarında Uçan Tren, diğer adıyla Hızlı Tren üretilmeye başlayacak.

Düzce’ye Hızlı Tren hattı gelsin diye yazıp duruyoruz.

Düzce’nin sembollerinden olan ve uzun yıllar kullanıldıktan sonra, bir kenara koyulan ve daha sonra İstanbul’a tatile yollanan Dekovil geri gelsin diyoruz ya sık sık. Bu Hızlı Tren ondan değil.

Bu Hızlı Tren Monoray sistemiyle çalışan ve iletken raylar üzerinde yerden birkaç santim yükseklikten giden ve saatte 585 kilometre hız yapabiliyormuş.

Çilimli İlçesi Organize Sanayi alanı içinde kurulu bulunan ve D-100 kenarında fabrikasını kuran bir firma Monoray yöntemiyle çalışan bir Hızlı Treni- Uçan Treni imal etmeye başlayacak diye bir ilgiye sahip olduk

Orta Doğu Teknik Üniversitesinde geliştirilen Monoray metoduyla imal edilecek olan bu Hızlı Tren hattı gerekirse, D-100 üzerinde bile gidebilecek. Yani, altta D-100 karayolu üstte Monoray metodu ile havaya döşenen iletken bir ray sistemiyle giden bir Hızlı Tren mümkün olacak.

Aldığımız bilgiye göre ise bu fabrikaya Monoray metoduyla çalışacak olan bu Hızlı Tren diğer bir adıyla Uçan Tren için bir çok sipariş verilmiş.

Evet, belki Düzce’ye bildik sistemle çalışan bir Hızlı Tren uzun yıllar gelmeye bilir. Ancak, tabi ki gelmesini çok istiyoruz.

Bunu beklerken Monoray metoduyla çalışan ve müthiş bir Uçan veya Hızlı Tren hattına da kavuşabiliriz.

Olur mu olur. Burası Türkiye. Her gün bir değişiklikleri yaşayan bir ülke haline geldi.

Zira, bu yöntem ile Türkiye’nin her geçen gün yaşadığı enerjiden de büyük tasarruf edilecek.

Şimdi yakın zamanda Düzce’nin Çilimli İlçesi sınırlarındaki bu fabrikada üretimine başlayacağını öğrendiğimiz Monoray metodu ile hem uçan hem de son sürat hızlı giden trenlerin siparişini veren yerlere gidişini görmek mümkün olacakmış.

Düzce’de bu fabrikanın kurulması için Çilimli Belediye Başkanı Muhsin Yavuz’un büyük çabası olduğunu ifade etmek gibi bir görevimiz var.

Şimdi size bu Monoray tipi Uçan Trenlerin resimlerini de bu köşe içinde yayınlıyoruz.

Bakarsınız, Düzce’ye de böyle bir sistem kurulur ve bizde böylece ulaşımda çağı yakalarız.

Ne dersiniz. İsteyelim mi bizde şöyle Düzce’yi çevreleyip, Uçan Tren Monoray’dan?

Kaynak : http://www.duzcepostasi.comİlk yorum yapan olun

Yorumlar