Ankara banliyö trenlerinin ücretleri belirlendi

Ankara banliyö trenlerinin ücretleri belirlendi :Banliyö ücretleri 1,75 kuruş olarak belirlendi. Bir ay sınırsız seyahat imkanı veren abonman kartı ücretleri ise, yetişkinler için 65 lira, genç abonman ücreti ise 50 lira olacak.


Sincan-Kayaş arasındaki 36 kilometrelik parkurda karşılıklı olarak banliyö trenleri 29 Temmuz tarihiden itibaren çalışmaya başlayacak. Günde 154 sefer gerçekleştirecek trenler, yoğun saatlerde her on dakikaya bir, diğer saatlerde 15 dakikaya bir yolcu taşıyacak.
Başkent banliyölerine kavuşuyor

Türkiye Cumhuriyeti Devlet Demiryolları (TCDD) Genel Müdürlüğünden yapılan yazılı açıklamaya göre, banliyölerin çalıştırılmasına yönelik bütün hazırlıklar tamamlandı. Tamamı yeni ve klimalı trenlerle, Sincan-Ankara arası 31 dakika, Ankara-Kayaş arası 22 dakika olmak üzere, doğu batı aksında banliyö seyahat süresi toplam 53 dakika olacak.

Banliyö ücretleri 1,75 kuruş olarak belirlendi. Bir ay sınırsız seyahat imkanı veren abonman kartı ücretleri ise, yetişkinler için 65 lira, genç abonman ücreti ise 50 lira olacak.

  • “2 yıl süreyle birşey yapılmadığı iddiası gerçek dışı”

TCDD açıklamasında, güzergahta banliyö işletmeciliğine ara verilen sürede hiç bir şey yapılmadığına dair iddiaların gerçek dışı olduğu belirtildi. Söz konusu süre içerisinde, Ankara-Behiçbey arasında yeni çift hat, Behiçbey-Sincan arasında yeni tek hat olmak üzere toplam 28 kilometre yeni yol yapıldığı ifade edilen açıklamada, ayrıca Kayaş-Sincan arasındaki mevcut demiryolu yeniden elden geçirilerek, gerekli düzenlemeler yapıldığı, hızlı tren işletmeciliğine uygun olarak hemzemin geçitler kaldırılılarak, alt ve üst geçide dönüştürüldüğü kaydedildi.

Sincan-Ankara arasında 6 adet araç alt ve üst geçit yapıldığı, toplam 170 milyon liranın üzerinde bir harcama gerçekleştirildiği bildirilen açıklamada, bu işler yapılırken hatta banliyö işletmeciliği yapılmasının mümkün olmadığı vurgulandı.

Başkentray projesinin, hattın zorunlu olarak trafiğe kapatıldığı dönemde, TCDD’nin elinde olmayan nedenlerden dolayı tamamlanamadığı ifade edilen açıklamada, şunlar kaydedildi:

“36 kilometrelik kent içi banliyö koridorunu çok hatlı ve istasyonlarıyla birlikte metro standardına getirecek; metrolarla ve yüksek hızlı trenle entegre edecek Başkentray projesindeki gecikme konunun yargı sürecine taşınması nedeniyle yaşandı. Bu süreç sonrasında ihale iptal edildi. Başkentray projesinin yeniden ihale süreci devam ediyor.sohbet

İlk yorum yapan olun

Yorumlar