Ankara Metro Hattı İnşaatında 1350 İşçi Çalışıyor (Foto Galeri)Ankara Metro Hattı İnşaatında 1350 İşçi Çalışıyor  :Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı Altyapı Yatırımları Genel Müdür Vekili Metin Tahan, “Marmaray’ın açılış tarihi olan 29 Ekim’de Batıkent-Sincan ve Kızılay-Çayyolu hatları da hazır olacak” dedi.

Ankara’nın yeni metrolarını gezerek, çalışmalar hakkında gazetecilere bilgi veren Tahan, Sincan-Batıkent ve Kızılay-Çayyolu metro hattına ilişkin önemli detaylar verdi. Metro turuna Sincan Organize Sanayi İstasyonu’ndan başlayan Tahan, gazetecilere yaptığı açıklamada, çalışmaların 24 saat esasına göre devam ettiğini dile getirerek, istasyonlarda ray döşemesinin tamamlandığını, peyzaj ve çevre düzenlemeleriyle ilgili işlerin başladığını dile getirdi.

Tahan, Sincan-Batıkent ve Kızılay-Çayyolu hatlarında elektromekanik ve sinyal sisteminde mühendislerle birlikte 240 işçi, inşaat ve mimari işlerde 730 işçi, 400’den fazla işçinin de Keçiören-Tandoğan hattında çalıştığını açıklayarak, bin 350 çalışanın Ankaralıları metroya kavuşturmak için çalıştığını söyledi.
“METROLARIN AÇILIŞINDA DEĞİŞİKLİK YOK”

Metroların açılış tarihlerinde herhangi bir değişiklik olmayacağını bildiren Tahan, “Biz arkamızdaki siyasi iradenin ve Sayın Bakanımız Binali Yıldırım’ın büyük desteğiyle usanmadan büyük bir zevkle çalışıyoruz. Marmaray’ın açılış tarihi olan 29 Ekim’de Batıkent-Sincan ve Kızılay-Çayyolu hatları da hazır olacak. Ama öngöremediğimiz ufak tefek sıkıntılar olacaktır. Onları da kısa sürede giderip bu yıl sonu itibarıyla kesintisiz işletmemizi sürdürmüş olacağız” ifadelerini kullandı.
“14 AYDA 33 KİLOMETRELİK HATLARI BİTİRİP, İŞLETMEYE ALMAYI PLANLAMAK MUCİZEDİR”

Sincan-Batıkent ve Kızılay-Çayyolu metro hatlarında çalışmaların eş zamanlı yürütüldüğünü ifade eden Tahan, açılışların da eş zamanlı olarak yapılacağını kaydetti. Tahan, 28 Şubat 2012’de Ankara metrolarında yer tesliminin yapıldığını hatırlatarak, “Firmaların organize olması bir iki ay aldı. Mayıs ayı gibi çalışmalara başladık. Bugüne geldiğimizde yaklaşık 14 ay gibi bir sürede yaklaşık 33 kilometre metro inşaatında çalıştık. 14 ayda 33 kilometrelik hatları bitirip, işletmeye almayı planlamak mucizedir. Tüm çalışanlara teşekkür ediyorum. Olağanüstü bir gayret sarf edildi” açıklamasında bulundu.
“KEÇİÖREN-TANDOĞAN HATTININ 2014 YILINDA TAMAMLANMASI PLANLANIYOR”

Tahan, Keçiören-Tandoğan hattının 2014 yılında bitmesinin planlandığını bildirdi. Temmuz ya da Ağustos ayı gibi bitirmeyi planladıklarını dile getiren Tahan, “Net tarih koymuyoruz. Bazı proje eksikliklerini tamamladık. Keçiören’den Akm istasyonuna Gar ve Tandoğan bağlantısı yapılacak. Bakanımız Binali Yıldırım, bu hattın Kızılay’a bağlanması talimatını verdi. Keçiören’in Kızılay’a bağlanması için projelerimiz son aşamaya geldi” diye konuştu.

Keçiören-Tandoğan hattının 11 kilometre olduğunu, 3 kilometre daha ilave edileceğini aktaran Tahan, yaklaşık 15 kilometre olacak hatta 9 istasyon bulunduğunu, 3 istasyonun daha ekleneceğini söyledi. Tahan, yaklaşık 16’şar kilometre olan Batıkent-Sincan ve Kızılay-Çayyolu metro hatlarında 11’er istasyon olduğunu belirterek, herkesin her istasyondan istediği mekana rahatça gidebileceğini kaydetti. Ankara metrolarında çalışacak iki vagon setinin bugün Derince Limanı’na geldiğini bildiren Tahan, önümüzdeki günlerde diğer vagon setlerinin de Çin’den yüklenip Türkiye’ye getirileceğini söyledi.
“AĞUSTOS AYINDA TEST SÜRÜŞLERİ BAŞLAYACAK”

Yeni hatların hizmete girmesiyle 23,5 kilometre olan metro ağı uzunluğunun, Keçiören-Tandoğan hattının Kızılay’a bağlanmasıyla 70 kilometreye ulaşacağını belirten Tahan, “Metro hatlarında test sürüşlerini Ağustos ayında yapmayı düşünüyoruz. Test sürüşleri önce ağırlıklar konarak yapılacak. Ekipleri ve basın mensuplarını da götürüp getireceğiz. Olabilecek en kötü ihtimalleri düşünerek sistemi yaptık. 1 milim hata olmaması için çalıştık. 3 ay gibi bir test sürücü yapmaya ihtiyaç olmadan belki 1-2 ay bize yetecek” diye konuştu.
“NECATİBEY İSTASYONUMUZDA TALİHSİZLİKLER YAŞADIK”

Hava Kuvvetleri Komutanlığı ile Genelkurmay Başkanlığı arasındaki önemli bir istasyon olan yerin 24 metre altındaki Necatibey İstasyonu’nda konuşan Tahan, “Bizim Çayyolu hattımızda iki istasyonumuz var bunlar; Necatibey ve Milli Kütüphane İstasyonları. Biz bunları geçtiğimiz zaman bu hattı süresinden de önce bitiririz. Şu an o aşamadayız” dedi.

“Necatibey İstasyonumuzda talihsizlikler oldu, çok ciddi sıkıntılar yaşadık, hiç aklımıza gelmeyen şeyler yaşadık” diyen Tahan, şunları kaydetti:

“Burada zeminin çok azizliğine uğradık. Zemin yapısındaki alüvyon nedeniyle gerçekten çok zayıf bir zeminde tünel açtık ve çalışmalara başlamıştık. Zeminaltı su seviyesinin çok yüksek oluşu bizi çok zor durumda bıraktı ve buna rağmen biz inandık ve bugün bitirme aşamasına geldik. Bugün bütün zemin sularını toplayarak, bu suların herhangi bir noktadan girmediğini görmek çok güzel. Necatibey İstasyonu’na artık seramikler yerleştiriliyor, son aşamaya geldik. Geçirdiğimiz sıkıntıları Necatibey İstasyonu’nu açarak unutacağımızı düşünüyorum.

Ankaralilari-Metroya-Kavusturmak-icin-1350-isci-calisiyor-0

Reklamlarİlk yorum yapan olun

Yorum Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.