Kadir Topbaş metrobüsün metroya çevrilmesi konusunda açıklama yaptıKadir Topbaş metrobüsün metroya çevrilmesi konusunda açıklama yaptı :İSTANBUL Büyükşehir Belediye (İBB) Başkanı Kadir Topbaş, belediye başkanlığına yeniden aday olma konusunda, “Ben buradayım Allah nasip ederse. Tabi ki siyaset bu. Vatandaşlarımız, partim bu kararı verecektir.Bana İstanbul tarihinde 2 dönem başkanlığı verdikleri için İstanbullulara ve partime teşekkür ederim. Bu güne kadar İstanbul’a yaptığımız hizmetler ortada” dedi.

Topbaş metrobüs güzergahına metro yapılması konusunda da açıklamalarda bulunarak, “Güzergah belirlendi, proje çalışmaları bir noktaya geldi. İhale için start verilecek bir noktada. Bu güzergahla ilgili yoğun bir çalışma var. Bugün o sistemi mevcut düzenekle daha farklı kapasiteye ulaştırmamız mümkün değil. Ancak metroyla bu çözülür. Metro zamanı geldi” şeklinde konuştu.

Yatırımların yüzde 55’inin ulaşım için kullanıldığını belirten Topbaş, “Belediyeler içerisinde dünyada en çok metro yapan belediyeyiz” dedi. Günde 800 bin kişinin metrobüslerle taşındığını belirten Topbaş, “Metrobüs kente çok önemli bir fırsat getirdi. Ulaşım konusunda kısa vadeli de olsa bir çözüm oldu. Çok hızı ve ucuz bir çözüm. Ama yoğunluğu itibariyle artık metroya dönüşme sinyallerini verdi” dedi. Topbaş, 2016 yılında İstanbul’da 7 milyon kapasiteye ulaşmış bir metro ağı planladıklarını belirterek, bu rakamın 2019 yılında günde 11 milyona ulaşmasını hedeflediklerini dile getirdi. Topbaş, “Su problemi yok, hava kirliliği yok, çöp yığınları yok. New York’tan daha temiz bir İstanbul’dan bahsediliyor” şeklinde konuştu.

İBB Başkanı Topbaş, metrobüs hattı güzergahında metro yapmayı planladıklarını belirterek, “Güzergah belirlendi, proje çalışmaları bir noktaya geldi. İhale için start verilecek bir noktada. Bu güzergahla ilgili yoğun bir çalışma var. Bugün o sistemi mevcut düzenekle daha farklı kapasiteye ulaştırmamız mümkün değil. Ancak metroyla bu çözülür. Metro zamanı geldi” dedi. Metrobüs hattının kullanılmaya devam edeceğinin altını çizen Topbaş, “Metrobüs hattı devam edecek. Altta metro devreye girecek. Çünkü o bölgede giderek artan nüfus nedeniyle, bize o bölgede metroya destek verecek. Metrobüs daha kısa mesafeler, metroya inmeden birkaç durak, daha az kilometre yapmak isteyenlerin ihtiyacına cevap verecek. O sistemi kaldırmayacağız. Metrobüs devam edecek, altta da metro olacak. İkisi birbirini desteklemiş olacak” şeklinde konuştu.

Kadir-Topbas-metrobusun-metroya-cevrilmesi-konusunda-aciklama-yapti

Reklamlarİlk yorum yapan olun

Yorum Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.