Riyad Metro İnşaatı Siemens’e Emanet

Riyad Metro
Riyad Metro

Türkiye de dahil dünyanın birçok ülkesine raylı sistem satmaya hazırlanan Siemens, Suudi Arabistan’ın dev altyapı yatırımından da aslan payını aldı. Siemens’in de içinde bulunduğu konsorsiyum Suudi Arabistan’daki altyapı çalışmalarına başkent Riyad’da metro inşaatı ile başlayacak.

CEO Peter Löscher ile yollarını ayıran Siemens, Suudi Arabistan’ın dev altyapı yatırımından aslan payını aldı. Alt yapısını tamamen yenileme kararı alan Suudi hükümeti 22,5 milyar Euro değerindeki bu büyük işi Siemens’in de içinde bulunduğu şirketlere verdiğini açıkladı.

Bu altyapı inşaatı başkent Riyad’da metro yapımı ile başlamış olacak. Suud hükümetinin verdiği bilgiye göre metronun dünya çapındaki en büyük altyapı çalışması olduğu açıklanırken toplamda 176 kilometrelik bir ray ağından oluşacağı ifade edildi. Yapım çalışmalarına 2014’ün ilk çeyreğinde başlanacak. 2019 yılında da inşaatın tamamen bitmesi planlanıyor.

Yabancı ülke konsorsiyumlarından oluşan şirketler grubunun başında Siemens ve AECOM 9,45 milyar dolarlık iş alırken, Bechtel firmasının yalnız başına iki ray sistemi döşeyeceği açıklandı. Bunun yanı sıra İspanyol FCC ise Alstom ve Samsung C&T ile birlikte 7,82 milyar dolara iç ray sistemi işi alırken İtalyan Ansoldo STS ve Hintli Larsen&Toubro 5,21 milyar dolarlık iş almış oldular.

Öte yandan Suudlar kutsal şehir Mekke’de de altyapı yatırımını ihmal etmeyecek. Alınan bilgiye göre Mekke’ye 16,5 milyar dolarlık yakın çevre ulaşımı için kollar sıvanmış durumda. Böylece hacıların da ulaşımında trafik yığılmaları ve egzoz dumanlarından boğulmalara son verilmiş olacak.

Ülkeyi bir baştan bir başa raylı sistem ile donatacak olan raylı sistemin başta Riyad’dan Ürdün sınırına kadar olmak üzere ülke genelinde toplam 2 bin 750 kilometre uzunluğunda olacağı öğrenildi. Bu yatırım ile birlikte hükumet halkın hayat standardını yükseltmeyi planlarken aynı zamanda da halk arasında idarecilere olan güvensizliği ve huzursuzluğu giderme amacı taşıyor. Bu yatırım diğer taraftan da petrolün bittiği günlere hazırlık anlamını taşıyor.

Rail Industry Show Armin sohbet

İlk yorum yapan olun

Yorumlar