Transsibirya Demiryolu Hattı 110 yaşındaTranssibirya Demiryolu Hattı 110 yaşında :Bundan tam 110 yıl önce 1903 yılında Rusya’nın o zamanki başkenti St. Petersburg ile ülkenin Uzakdoğu bölgesindeki Vladivostok kenti arasında döşenen dünyanın en uzun tren demiryolu hattı kullanıma açıldı.

Yaklaşık 10 bin kilometre uzunluğundaki Transsibirya Demiryolu Hattı, Rusya’nın Avrupa kısmını o zamana kadar çok zor ulaşılabilen Uzakdoğu ve Sibirya bölgelerine bağladı. Transsibirya Demiryolu, uzunluk, istasyon sayısı ve yapım süresi bakımından Guinness Rekorlar Kitabına geçti. Hattın inşası 1891’le 1916 yılları arasında devam etti.

Moskova Ulaştırma Üniversitesi çalışanlarından Profesör Anatoliy Vasilyev milyonlarca turistin rüyalarını süsleyen Transsibirya hakkında radyomuza bilgi verdi. Bu hattın dünya uygarlığının en iyi başarılarının arasında yer aldığını belirten Vasilyev, şunları söyledi:

“Tsanssibirya Demiryolu projesi çerçevesinde Ob, Yenisey, Amur gibi büyük nehirlerin üzerinden geçirilen köprüler, günümüzde bile mühendisliğin sanat eserleri olarak sayılır. Proje kapsamında köprü, tünel ve istasyon tesislerinin yanı sıra konut, hastane ve okullar da inşa edilmişti. O zamanlar manevi değerlere de çok önem verilirdi. Tüm Transsibirya hattı boyunca Demiryolları Kurumu’nun kaynaklarıyla yapılmış kiliseler de vardır. Transsibirya Demiryolu Hattı’nın yapımıyla yeni bir çağ, yeni bir hayat başladı.”

Transsibirya Demiryolu Hattı’nda yolculuk yapmak, macera ve farklılık arayanlar için öncelikli tatil seçenekleri arasında yer alır. Transsibirya yolculuğu, sadece Rusya’nın engin coğrafyasında yol alma imkanı değil; mevsimler ve iklimler arasında da seyahat etme fırsatı sunar.

Transsibirya-Demiryolu-Hatti-110-yasinda

Reklamlarİlk yorum yapan olun

Yorum Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.