Bakan Faruk Çelik: Yerli Tramvay İpekböceğine Tam NotBakan Faruk Çelik’ten Yerli Tramvay İpekböceğine Tam Not :Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Faruk Çelik, Bursa’da üretilen Türkiye’nin ilk yerli tramvayı ipekböceğine binerek şehir turu attı.

Bakan Çelik, gurur duyduğu ipekböceğine tam not verirken, raylar üzerine bir gencin park ettiği otomobil yüzünden bakan ve protokol üyeleri tramvayda 40 dakika boyunca beklemek zorunda kaldı. Dakikalar sonra gelerek aracı kaldıran genç sürücüye Vali Yardımcısı Vedat Müftüoğlu fırça atarak, tepki gösterdi.

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Faruk Çelik, Bursa Büyükşehir Belediyesi öncülüğünde üretilen Türkiye’nin ilk yerli tramvayı ipekböceğinin test sürüşüne katıldı.

Bursa Valisi Münir Karaloğlu’na hayırlı olsun ziyareti gerçekleştirdikten sonra ipekböceğini deneyen Bakan Çelik, yetkililerden tramvay hakkında bilgi aldı. Büyükşehir Belediye Başkanı Recep Altepe, T1 Tramvay Hattı’nn Bursa için çok önemli olduğunu belirterek, “İpekböceği, dünyada en zorlu şartlarında çalışan tramvayların başında geliyor. Her şey Türk malı. Dizaynı tasarımı ve yazılımı her şeyi Türk malıdır. Türkiye’nin ürettiği ilk yerli araç. Bursa bu konuda örnek oldu” dedi.

“TEKNOLOJİDE DUR DURAK YOK”
Bakan Faruk Çelik, ise Türkiye’nin eski Türkiye olmadığını ve teknolojiye açık ülke haline geldiğini ifade ederek, “Bursa’nın bu alanda öncülük etmesi adım atması son derece önemli. Yerli tramvayla seyahat etmekten dolayı büyük bir gurur duyduğumu belirtmek istiyorum. Bunda emeği geçen herkesi kutluyorum. Devamını da diliyorum. Teknolojide dur durak yok, almamız gereken uzun mesafeler var. İnşallah bunları el birliğiyle yapacağız” dedi.

Vali Münir Karaloğlu, toplu taşıma sorununun çözülmesinde raylı sistemin önemli olduğunu söyledi.

Konuşmaların ardından Bakan Faruk Çelik, Heykel Valilik önünden İnönü Caddesini takiben Uluyol üzerinden İpekböceği tramvayının sürüşünü gerçekleştirdi. Yetkililerden tramvay hakkında bilgiler alan Bakan Çelik, tramvayın tasarımının çok güzel olduğunu kaydetti.

HATALI PARK BAKAN ÇELİK’İ MAĞDUR ETTİ
Test sürüşü esnasında Uluyol üzerinde bir gence ait olan otomobilin raylar üzerine park edilmesi tramvayın sürüşünü duraklattı. Polis ekiplerinin çağrısına rağmen sürücüsüne ulaşılamayan otomobil yüzünden Bakan Çelik’in şehir turu aksadı. Hatalı park sebebiyle çağrılan çekicinin de geç gelmesi aracın yoldan çıkarılmasını engelledi. Yaklaşık 40 dakika tramvay içinde bekleyen Bakan Çelik, Başkan Altepe ve Vali Karaloğlu, aracın bir an önce kaldırılması için bekledi.

BAKAN ÇELİK ARACIN ÇEKİLMESİNİ BEKLEDİ
Daha önce belediye ve polis ekiplerinin uyarılarına rağmen raylar üzerine bırakılan araç, İpekböceği’nin test sürüşünü olumsuz yönde etkiledi. Bakan Çelik, tramvay içinde uzun süre bekledikten sonra tramvaydan inerek cadde esnafı ile bir süre sohbet etti. Esnafın fotoğraf isteğini de geri çevirmeyen Bakan Çelik, protokol üyeleri ile birlikte beklerken, polis ekipleri ve korumalar araç sürücüsünü bulmak için gayret sarf etti. Çekicinin gelip aracı kaldırmak isterken, aracın sürücüsü olan Yunus isimli genç polis ekiplerinden özür dileyerek aracın bağlanmamasını istedi.

GENÇ SÜRÜCÜYE VALİ YARDIMCISINDAN FIRÇA
Genç sürücü, ilk önce aracı binip raylardan çıkarken, polis ekipleri sürücüyü araçtan indirerek, aracı çekiciye bağlamak istedi. Bu işlemin uzun sürmesi sebebiyle genç sürücü, araca tekrar bindi. Bu sırada Vali Yardımcısı Vedat Müftüoğlu, “Ayıptır bu ya. Yapmayın ya. Bir saattir herkesi rezil ettin. Hangi ülkede tramvay rayının üzerine araç bırakılır gidilir” dedi.

Panik halde aracını raylardan karşı şeride çeken sürücü hakkında cezai işlem yapılırken, polis ekipleri otomobili de çekici ile yoldan kaldırdı. Bakan Çelik ve protokol üyeleri, tekrar tramvaya binerek test sürüşüne devam etti. Faruk Çelik, rötarlı test sürüşünü Kent Meydanı’nda tamamladıktan sonra, makam aracıyla evine hareket etti.

Reklamlar