Demiryollarında Dünyanın en gelişmiş emniyet sistemi Türkiyede kullanılıyorDemiryollarında Dünyanın en gelişmiş emniyet sistemi Türkiyede kullanılıyor :Ulaştırma Bakanı Binali Yıldırım, 5 yıl içinde 14 şehri hızlı tren hattıyla birbirine bağlayacaklarını açıkladı. Yıldırım “4 yıl içinde Türkiye nüfusunun yüzde 40’ı hızlı trenle seyahat edecek” dedi.
Ulaştırma Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Binali Yıldırım, hızlı tren hatlarını 14 şehri birbirine bağlayacak şekilde genişleteceklerini söyledi. Yıldırım gazete ve televizyonların Ankara temsileriyle iftar yemeğinde bir araya geldi.

Bakanlık olarak son 10 yılda 145 milyar yatırım yaptıklarını söyleyen Bakan Yıldırım, rakamın özel sektör yatırımlarıyla birlikte 250 milyarı bulduğunu kaydetti.

Ulaştırma Bakanı, 4 yıl içinde Türkiye nüfusunun yüzde 40’ının hızlı trenle seyahat edeceğini açıkladı. Yıldırım, “5 yıl içinde 14 şehir hızlı tren hattıyla birbirine bağlanacak.

Bu yıl sonundan itibaren Ankara-İstanbul arasındaki hızlı treni işletmeye alacağız. 29 Ekim Türkiye için önemli bir tarih. Bu tarihte Marmaray’ın da açılışını yapacağız. Hem Marmaray hem Ankara-İstanbul YHT hattı işletmeye alınacak” dedi.

‘HAYDARPAŞA’DA ENGEL YOK’

Yıldırım, Haydarpaşa Gar Projesi hakkında da bilgi verdi. Kadıköy Belediyesi, Üsküdar Belediyesi, İstanbul Büyükşehir ile 4 ve 5 numaralı kurullarla görüştüklerini belirten Yıldırım, “Bundan sonra projenin uygulanmasının önünde de hiçbir engel kalmadı” diye konuştu.

Tartışmanın ‘Haydarpaşa Gar binasının ne olacağına’ üzerinde kilitlendiğini ifade eden Yıldırım, “Proje içinde en prestijli yapı o olacak. Gar binası yerinde kalacak. Ya kültür merkezi olacak veya ona başka bir fonksiyon verilecek. Projede iş ve eğlence merkezleri, kültür ve turizm amaçlı mekanlar var. O denge çok gözetildi. Selimiye Kışlası’nın üzerinde bir irtifa olmayacak” dedi. Yıldırım rayların da korunacağını belirtti.

‘EN GELİŞMİŞ EMNİYET SİSTEMİ’

Yıldırım, İspanya’da meydana gelen tren kazasını da değerlendirdi. Tren yolunun değil insan faktörünün kazaya sebebiyet verdiğini vurgulayan Yıldırım, “Dünyada uygulanan en son emniyet yönetimi sistemini demiryolları uygulamaya başladı. Dünyanın en gelişmiş emniyet sistemi Türkiye’de kullanılıyor. Amaç insan kaynaklı kazaları azaltmak” diye konuştu.

 

Reklamlar