İstanbul-İzmir otoyolu İzmit Körfez geçişi ücretiİstanbul-İzmir otoyolu İzmit Körfez geçişi ücreti :11. Ulaştırma Denizcilik ve Haberleşme Şurası 2013 Tanıtım Toplantısı’nda gazetecilerin sorularını yanıtlayan Bakan Yıldırım İstanbul – İzmir otoyolu projesini de değerlendirerek, “İstanbul-İzmir otoyolu İzmit Körfez geçişi projesi büyük bir proje. Finans maliyeti ile birlikte 9 milyar dolar. Yani 15-16 belki 17 katrilyonluk bir projeden bahsediyoruz. 421 kilometre otoyolla ve toplam köprü kollarıyla birlikte, ayaklardan sonraki kısmıyla birlikte 3.600 metreyi bulan bir köprüden bahsediyoruz. Toplam boyu itibariyle dünyanın 3. büyük köprüsü. Kule arası 1.550 metre ama kulelerden sonra karaya kadar devam eden epey bir miktar var” dedi.

Bakan Yıldırım şöyle devam etti :

“Bu bir yap işlet devret projesidir. Araç garantisi ve köprü geçiş ücreti bu işin belirleyicisidir. Bu projenin belirleyicisi olduğu için burada herhangi bir indirim söz konusu değil. Yani azami miktar, bu üst sınır. Yüklenici isterse bunun altında da fiyat uygulayabilir ama onun üzerine çıkamaz. Fizibilite buna göre yapılmıştır. Gelişen trafik şartlarına göre alternatifleri de dikkate alırsak. Burada yüklencinin tavan fiyat altında fiyat uygulama hakkı var. Ama biz onu aşağı yönlü değiştirirsek farkını bizim vermemiz lazım. O ayrı bir şey. Öyle bir ihtiyaç söz konusu olursa bakarız. Ama böyle bir şey sözleşmede yok. 35 dolar geçiş ücretidir. 1,5 saatte gideceği yeri 6 dakikada geçecek. Her hizmetin bir bedeli var. Körfezi dolaşsa 1,5 saatte gidecek. Ama Bursa’dan İstanbul’a 45 dakikada geleceksiniz. Ne kadar büyük kolaylık. İzmir’den İstanbul’a 3-3,5 saatte geleceksiniz. Bunlar çok önemli şeyler. Türkiye’nin görünümü değişiyor. Türkiye’nin statüsünü değiştiren projelerde bahsediyoruz.

Bitiş tarihi ile ilgili şöyle bir iyileştirme yaptık; Bursa-İstanbul arasını özellikle 2015’in sonuna kadar yetiştirecekler. Ayrıca İzmir tarafından da Ankara-İzmir yoluna ve İzmir-Aydın otoyoluna da 50 kilometrelik bir bağlantıyı da bitirmiş olacaklar. Önemli trafik hareketlerinin yüzde 80 trafik hareketlerinin olduğu bölgeleri 2015’e kadar bitirecekler. Diğer kısmı da ondan sonraki yıllarda tamamlayacaklar .

Reklamlar