Kadıköy-Kartal metrosu 1 yılda 41 milyon yolcuKadıköy-Kartal metrosunda 1 yılda 41 milyon yolcu :M4 Kadıköy- Kartal Metrosu’nda seyahat eden yolcuların katılımıyla gerçekleştirilen ankete göre hat, yolcularından tam puan aldı.

Başlangıçta Harem-Tuzla hafif raylı sistemi (LRT) olarak planlanan ancak sonrasında Marmaray projesiyle entegre edilerek metro hattı olarak projelendirilen M4 Kadıköy-Kartal metrosunun temel atma töreni 29 Ocak 2005, açılış töreni ise 17 Ağustos 2012 tarihinde yapılmıştı. İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nin Anadolu Yakası E-5 karayolu aksındaki trafik yoğunluğunu ve şehir içi ulaşımını rahatlatmak amacıyla inşa edip devreye aldığı M4 metrosu, bir yaşını doldurduğu 17 Ağustos itibarıyla günde ortalama 110 bin yolcuya hizmet veriyor. Anadolu yakasının ilk metrosu olan M4 hattı, aynı zamanda Türkiye’nin başka birçok ilkine imza attı. 16 istasyondan oluşan M4 hattı, mevcut 21.7 kilometre uzunluğuyla Türkiye’nin en uzun metro hattı olma özelliğini taşıyor. Devam eden Kartal-Kaynarca uzatması tamamlandığında 26.5 km’ye çıkacak M4 hattı, bu unvanını açık ara farkla koruyacak. Yine saatte yön başına 70 bin kişilik yolcu kapasitesi ile Kadıköy-Kartal Metrosu, hâlihazırda Türkiye’nin en yüksek kapasiteli ulaşım sistemi. M4 hattının bir başka ilki de, GoA2 otomasyon düzeyi ve otomatik sürüş moduyla Türkiye’nin ilk sürücüsüz metrosu olması. 144 adet metro aracı; araç içi dinamik yolcu bilgilendirme sistemi, enerji tasarruflu sürüş modu gibi birçok son teknolojik uygulamaya sahip. Kent içi raylı sistemlerde en yeni otomasyon teknolojisi olan Celtrac CBTC sinyal sistemi, herhangi bir gecikme durumunda tren hızı ve istasyonlarda bekleme sürelerini optimize ederek trenlerin istasyonlara planlanan zamanda varmasını sağlıyor.

Birinci yılını dolduran M4 hattı, bugüne kadar 41 milyonu aşkın yolcu taşıdı. Hizmete açıldığı günden itibaren yolcu sayısında düzenli bir artış yaşayan hat, belediye tarafından gerçekleştirilen optimizasyon çalışmaları ve hizmete giren yeni besleme hatları ile her geçen gün daha fazla yolcu çekmeyi başardı.

YOLCULUK SÜRESİ KISALACAK

Yakın dönemde test sürüşlerine başlanan Marmaray ile Yenikapı-Şişhane ve Aksaray-Yenikapı uzatma hatlarının tamamlanmasıyla birlikte Kartal’dan metroya binen bir yolcu için yolculuk süreleri şu şekilde olacak:

Kartal’dan

Kadıköy’e: 32 dakika

Üsküdar’a: 35 dakika

Yenikapı’ya: 47 dakika

Taksim’e: 55 dakika

Otogar’a: 66 dakika

Hacıosman’a: 79 dakika

Havalimanı’na: 79 dakika

Atatürk Olimpiyat Stadı’na: 89 dakika

MARMARAY GELİNCE YOLCU SAYISI ARTACAK

Ayrılıkçeşme aktarma istasyonunun 29 Ekim 2013 tarihinde planlanan açılmasıyla birlikte M4 hattındaki yolculuk talebinin kısa vadede artması bekleniyor. Saatte yön başına 75 bin yolcu kapasiteli Marmaray sayesinde, hâlihazırda günde 1 milyonu aşan iki kıta arası yolcunun önemli bir kısmının raylı sistemleri kullanmaya başlayacağı, böylelikle M4 hattı yolcu sayısının artacağı tahmin ediliyor.

Reklamlar