Kayseri raylı sistem hattı yeşermeye devam ediyorKayseri raylı sistem hattı yeşermeye devam ediyor :Kayseri Büyükşehir Belediyesi Türkiyede bulunmayan, Dünyada eşine ender rastlanır bir uygulama ile raylı sistem hattını çimlendirdi ve bu uygulamasıyla şehre şimdilik 15 futbol sahası büyüklüğünde yeşil alan daha kattı. Yılsonunda bu miktar 26 futbol sahası büyüklüğüne ulaşacak.

Kayseri Büyükşehir Belediyesi sadece Türkiyede değil, dünyada eşine ender rastlanır bir raylı sistemi hayata geçirerek yaptığı raylı sistem şimdidenYEŞİLRAY` adı ile anılmaya başlandı. Şuan 17,5 kilometreye uzanan; yılsonunda 35 kilometreye çıkacak olan raylı sistem hattı boyunca yeşil alan oluşturuldu.

UITP’DEN ÇEVREYE EN UYGUN RAYLI SİSTEM ÖDÜLÜ

Kayseri Büyükşehir Belediyesi Ulaşım Daire Başkanı Arif Emecen, mevcut 17,5 kilometrelik raylı sistem hattı boyunca 107 bin 600 m²lik yeşil alan oluşturduklarını söyledi. Proje safhasında yeşil alanı dikkate aldıklarını ve raylı sistem altyapısını buna uygun yaptıklarını vurgulayan Arif Emecen, bu yılın sonuna kadar mevcut hatta ilave edilecek olan 2 yeni hatla birlikte; hat uzunluğunun 35 kilometreye, yeşil alan miktarının da 185 bin metrekareye çıkacağını kaydetti. Ulaşım Daire Başkanı Emecen, Kayserayın çevreye duyarlı olan bu özelliği nedeniyle Uluslararası Toplu Taşımacılar Birliğinden (UITP), Çevreye En Uygun Raylı Sistem ödülünü aldıklarını hatırlattı.

185 BİN METREKARELİK YEŞİL ALAN

Kayseri Büyükşehir Belediyesi`nin raylı sistem hattında uyguladığı proje ile Kayseri, 107 bin 600 metrekarelik ilave yeşil alana kavuştu. Ortalama bir futbol sahasının 7 bin metrekare olduğu düşünüldüğünde, raylı sistem hattındaki yeşil alan 15 futbol sahasına karşılık geliyor. Yılsonuna kadar 16 kilometrelik 2 yeni yeni hattın yapılmasıyla 78 bin metrekarelik bir yeşil alan daha ortaya çıkacak. Böylece 185 bin metrekareye ulaşacak olan yeşil alan 26 futbol sahasına eşdeğer hale gelecek.

TEKNOLOJİNİN TÜM İMKÂNLARI YEŞİL TUTKUSU İÇİN KULLANILIYOR

Raylı sistem hattında çimlendirme yapılabilmesi, temel atma aşamasından itibaren bir dizi zorlu işlem gerektiriyor. Öncelikle; çimlerin yetişmesi için gerekli olan sulama, kanal ve drenaj altyapısı hazırlanıyor. Sulamanın, sisteme zarar vermemesi amacıyla da taşıyıcı betonarme plak üzerine sürme su yalıtımı yapılıyor. Ayrıca, perfore drenaj boruları döşenerek drenaj menhollerine bağlantılar gerçekleştiriliyor ve perlit/bims dolgu yapıldıktan sonra toprak serilerek çimlendirme işlemi tamamlanıyor. Kullanılan metal malzemelerin korozyona uğramaması için her türlü önlem en başından düşünülüyor. Kayseri Büyükşehir Belediyesi`nin yeşile olan tutkusu böylece ulaşım için ayrılan on binlerce metrekarelik alanın yemyeşil çimlerle kaplanmasına imkân sunuyor.

Kaynak : www.haberortak.com

Reklamlar