Köprülerin tadilatı gece saatlerinde yapılacak

Köprülerin tadilatı gece saatlerinde yapılacak :Boğaziçi ve Fatih Sultan Mehmet Köprülerinde 18 ay (540 gün) sürecek onarım işlemi başlıyor.


Yapısal takviye nedeniyle uzayacağı belirtilen işin ihalesi 5 Eylül’de. Marmaray açıldıktan sonra başlaması planlanan çalışmalar trafiğin aksamaması için okuların kapalı olduğu gece saatlerinde yapılacak

İstanbul’da Fatih Sultan Mehmet ve Boğaziçi köprülerinde yapılması planlanan bakım ve onarım çalışmaları için start verildi. Karayolları Genel Müdürlüğü Boğaziçi ve Fatih Sultan Mehmet Köprülerinde büyük onarım ve yapısal takviye yapılmasını öngören çalışmalar için ihale sürecini başlattı. Açık ihale usulü ile yaptırılacak ihalenin ayrıntılarına göre onarım süresi 540 gün sürecek. Buna göre 5 Eylül 2013 tarihinde yapılacak ihaleden 15 gün sonra yer teslimi yapılacak. Bu tarihten itibaren 18 ay (540 gün) işin süresi olacak.

Konuya ilişkin bir açıklama yapan Ulaştırma Bakanı Binali Yıldırım köprülerin bakımına, Marmaray açıldıktan sonra, belirlenecek en uygun tarihte başlanacağını söyledi.

İSTANBULLULAR MAĞDUR EDİLMEYECEK

İstanbulluların mağdur olmaması için bakımın mümkün olduğunca, trafik yoğunluğunun az olduğu gece saatlerinde yapılacağını kaydeden Yıldırım, yapılacak planlama doğrultusunda okullar kapandıktan sonra da bakım çalışmalarına başlanabileceğini bildirdi. Dün gün içerisinde iki köprünün de bakım nedeniyle kapatılacağını iddiaları üzerine bakanlıktan bir de yazılı açıklama yapıldı. Açıklamara böyle birşeyin söz konusu olmadığı belirtilerek ‘İhale şartnamesinde 540 takvim günü, çalışmaların trafiği aksatmayacak şekilde ve ağırlıklı olarak trafik yoğunluğunun az olduğu saatlerde yapılması amacıyla belirlenmiştir’ denildi.

Konsorsiyumla onarıma izin yok

Teklifler anahtar teslimi götürü bedel üzerinden verecek. İhale sonucu, üzerine ihale yapılan istekliyle anahtar teslimi götürü bedel sözleşme imzalanacak. Bu ihalede, işin tamamı için teklif verilecek. İstekliler teklif ettikleri bedelin yüzde 3’ünden az olmamak üzere kendi belirleyecekleri tutarda geçici teminat verecekler. İhaleye konsorsiyum olarak teklif verilemeyecek.

İhalede tecrübe şartı

İhaleye katılacak firmaların son 15 yıl içerisinde benzer işlerle ilgili olarak teklif edecekleri ihale bedelinin yüzde 80’i oranında iş yapmış olması gerekiyor. İhaleye katılan firmaların orta açıklığı 700 metreden az olmamak kaydıyla yeni bir karayolu asma köprüsünün yapım işini gerçekleştirmiş olması gerekiyor. Ya da orta açıklığı 700 metreden az olmamak kaydıyla bir karayolu asma köprüsünün askı halatlarının kelepçe ve bağlantı plakasıyla birlikte değişimi ve çelik kulelerinin güçlendirilmesi iş kalemlerini birlikte içeren bakım onarım veya yenileme işlerini yapmış olması gerekiyor.


Demiryolu Haberleri Ara

İlk yorum yapan olun

Yorumlar