Samsun raylı sistem istasyonlarında dumansız hava sahasıSamsun raylı sistem istasyonlarında dumansız hava sahası :Samsun’da raylı sistem istasyonlarında sigara içilmesinin önüne geçmek için kampanya başlatıldı.

Hafif raylı sistemin işletmecisi Samulaş, vatandaşlardan gelen şikayetler üzerine harekete geçti. Toplumun tüm kesimlerini ve gelecek nesilleri başkalarının içtiği sigara ve tütün ürünlerinin zararlı etkilerinden korumak amacıyla dumansız hava sahası uygulaması başlatan Samulaş, yolcularını bilgilendirmek için duraklara uyarı çıkartmaları yapıştırıp, tramvaylardan anons yaptırıyor. Samulaş’ın Samsun genelinde bulunan bütün istasyonlarına yapıştırılan “Sigara İçilmez” ibareli çıkartmaların açıklama kısmında, “İstasyonlarda sigara içmediğiniz için teşekkürler” şeklinde bir açıklama yer alıyor. Ayrıca konuyla ilgili bir de tramvaylar istasyonda her durup kalktığında anons yaparak vatandaşı uyarıyor.

Konu hakkında bilgi veren Samulaş Genel Müdürü Akın Üner, “Samulaş’a gelen en önemli şikayetlerden bir tanesi, istasyonlarda sigara içen vatandaşların oluşturduğu rahatsızlık. Sigara içen çok sayıda yolcumuz var, bunu da saygı ile karşılıyoruz. Ancak birçok yolcumuz bu durumdan rahatsız. Diğer sorun ise sigarayı içen yolcularımız, trenin yanaşması ile birlikte izmaritini yerlere atıyor. İzmariti çöpe atma zahmetine katlanmıyor. Bu da büyük bir çevre kirliliği oluşturuyor. Bunu da temizlemek bizim için bir sorun haline geliyor. Yolcularımıza temiz bir hava ve temiz istasyon sağlayabilmek için kampanya başlattık. Bu bir yasak değil, bir rica kampanyası. Güvenlik görevlilerimiz sigara içen yolcularımıza, kibarca ‘Lütfen içmeyiniz çevredeki yolcular rahatsız oluyorlar mümkünse içmeyiniz, içmediğiniz için teşekkür ederiz’ şeklinde kibarca uyarıda bulunuyorlar. Kesinlikle bir yasak değil, bir cezai uygulamamız yok. ‘Sigara içeceğim’ diyen vatandaşlarla polemiğe girmiyoruz. Bunu bir yasak olarak kimse algılamasın” dedi.

Yolcular ise bu uygulamayı desteklediklerini söylediler.

Reklamlar