İstasyon Köprüsünün Yıkılmasıİstasyon Köprüsünün Yıkılması :Eskişehir Büyükşehir Belediye Başkan Vekili Ayhan Kavas, Yüksek Hızlı Tren (YHT) çalışmaları nedeniyle yıkımına başlanan istasyon köprüsüyle alakalı açıklamalarda bulundu.
Yazılı açıklama yapan Kavas, köprünün dün itibariyle Türkiye Cumhuriyeti Devlet Demiryolları (TCDD) tarafından yıkımına başlandığını belirterek, yıkım çalışmaları nedeniyle köprünün tek tarafının araç trafiğine kapatıldığını bildirdi. İstasyon köprüsünün yıkımının tamamen TCDD Genel Müdürlüğü’nün görev ve sorumluluğunda olduğunu kaydeden Kavas, “Şehir içinden geçen demiryolu hattının yeraltına alınması projesi ilk olarak 2006 yılında gündeme gelmiş ve çalışmalar o günden bu tarafa sürdürülmektedir. Projenin aradan geçen uzun zamana karşın hala bitirilmemiş olmasının yarattığı sıkıntı büyüktür. Gelinen noktada, projenin gereği olarak İstasyon Köprüsünün yıkılması yaklaşık 2 yıl önce gündeme gelmiştir. İstasyon köprüsü bilindiği gibi TCDD’ye aittir. Üzerinden iki yönde de SSK-Otogar tramvay hattı geçmektedir. Köprünün yıkılması gündeme geldiği ilk günden itibaren Büyükşehir Belediyemiz köprünün yıkılmasına hiçbir şekilde itiraz etmemiş olup, yalnızca üzerinden geçen tramvay hattı için alternatif bir güzergah yapılmadan yıkımın yapılamayacağını ifade etmiştir. Kabul edeceğiniz gibi, İstasyon Köprüsü, şehrin doğu ile batısını birbirine bağlayan en önemli arterdir. Gerekli önlemlerin alınmadan bu köprünün yıkılmasının, hem toplu ulaşım açısından hem de araç trafiği açısından büyük sıkıntı oluşturacağı açıktır. Araçlar için farklı güzergahları kullanmak mümkün olmasına karşın tramvay için böyle bir şans yoktur. Ya tramvay güzergahının alternatifi yapılacak ya da köprünün yıkım ve yapım süresince tramvay hattının çalışması durdurulacaktı. Geçtiğimiz yıl Büyükşehir Belediyesi ile TCDD arasında bir protokol yapılmış, bu protokol Büyükşehir Meclisi’nin 8 Haziran 2012 tarihli toplantısında oy birliği ile kabul edilmiştir. Büyükşehir Belediyesi ile TCDD Genel Müdürlüğü’nün ortaklaşa hazırladıkları bu protokol Büyükşehir Belediye Meclisimiz tarafından kabul edildikten sonra onaylanmak üzere TCDD Genel Müdürlüğü’ne gönderilmiş, ancak onaylanıp tarafımıza gönderilmemiş, sonrasında da TCDD Genel Müdürlüğü tarafından vazgeçilmiştir. Bu protokolün o dönemde hayata geçmesi durumunda İstasyon köprüsünün yıkımı çok önceden gerçekleşmiş olacaktı. Ancak bir takım gerekçeler nedeniyle bu protokol hayata geçirilememiştir” ifadelerini kullandı.
BÜYÜKŞEHİR BELEDİYESİ’NİN İNİSİYATİF KULLANMASI SÖZ KONUSU DEĞİLDİR”
Kavas, köprünün yıkım zamanının belirlenmesi ile ilgili olarak Eskişehir Büyükşehir Belediyesi’nin herhangi bir inisiyatif kullanmasının söz konusu olmadığını da anlattığı açıklamasına şöyle devam etti:
“Dolayısıyla İstasyon Köprüsü’nün, tam da okulların açıldığı bir tarihe denk getirilmesinde Eskişehir Büyükşehir Belediyesi’nin hiçbir etkisi olmamıştır. Söz konusu yıkım zamanı kararı tamamen TCDD Genel Müdürlüğü tarafından verilmiştir. Büyükşehir Belediyesi olarak bizim tek şartımız olan ‘Tramvayın seferlerinin durdurulmaması’ konusu ise, yapılacak yeni alternatif güzergâh ile yerine getirilmiştir. Diğer taraftan, Kızılcıklı, Nayman Sokak ve Cengiz Topel Caddesi güzergahında yaşanacak trafik sıkışıklığı nedeniyle sürücülerimizin, mümkün olduğunca farklı güzergahları tercih etmelerinin trafik sıkıntısının bir nebze olsun hafiflemesine katkısı olacağını da belirtmek isterim.

 

Reklamlar

Ücretsiz haber bülteni

Hergün e-postanıza gelsin!İlk yorum yapan olun

Yorum Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.