Kızılay-Keçiören Havaray HattıKızılay-Keçiören Havaray Hattı : Murat Güztoklusu CHP Ankara Anakent Belediyesi Başkanlık Önadayı.1999 Nisanı’nda yapılan seçimlerde, Çankaya Belediye Başkan Adayı olarak gündeme getirdiğim projelerim başında HAVARAY PROJESİ geliyordu. Fikir ve isim babalığını yaptığın projenin tanıtımı için çok sayıda konuşma, gazete, radyo, televizyon röportajı yaparak konuyu kamuoyuna anlatmaya çalıştım. Program kitapçığımda ve bir duvar afişinde de HAVARAY’a yer verilmişti.

Seçim sırasında ve sonrasında projeye özenen çok oldu. Bunların başında da Ankara Belediye Başkanı Melih Gökçek oldu. 23 Eylül 1999 tarihli Türkiye Gazetesi’nin “Havaray Projesi hayata geçiriliyor” başlıklı haberinde, Büyükşehir Belediye Meclisi’nin KEÇİÖREN-KIZILAY HAVARAY HATTI projesinin 2000 yılı yatırım programına alındığını yazıyordu. Adem Kadam imzalı haberde, oybirliği ila alınan kararla bu projenin 2000 yılının yatırım programına alınması için EGO Genel Müdürlüğü’ne yetki verilmesi belirtiliyordu.

Yerel seçimden 5 ay sonra projenin hem de benim verdiğim isimle bana bir kez teşekküre bile gerek duymadan yatırım programına alınması, sevindirmişti. Ancak aradan aylar geçtiği halde bu konuda, bir adım atılmaması Keçiörenlileri haklı olarak sinirlendiriyordu. 24 Mayıs 2000 tarihli Sabah Gazetesi’nde Hasan Tahsin Okutan “Havadan Ulaşım Hayal mi?” başlıklı yazısında Keçiören Belediye Başkanı Turgut Altınok ile yaptığı söyleşide onun Keçiören’in en acil ihtiyacının metro olarak gördüğünü Keçiören halkının bu konuda gösterilere hazırlandığını söylediğini yazıyor, Keçiörenli kadınların bu konuda öncülük ettiği haberden anlaşılıyordu.

Hasan Tahsin Okutan ardından benim görüşlerime yer vererek “yer altı metrosu gibi büyük yatırım tutarı ve uzun yatırım süresi gerektirmeyen bu proje ile toplu taşımacılık güçlendirilmiş ve aşırı motorlu taşıt baskısından kent kurtarılmış olacaktır” sözlerimi alarak KIZILAY-KEÇİÖREN HAVARAYI’na verdiğim desteği vurguluyordu.

Ankara Belediyesi’nin kendi Meclisi’nde aldığı karara karşın hareketsizliğine bakarak Hasan Tahsin Okutan ” Havaray projesi şimdilik hayal görünüyor ama bir dönem Ankara’ya metro yapmanın da hepimize hayal gibi geldiğini unutmayalım” diye yazıyordu.

Sayın Gökçek nedense sonra Havaray’dan vazgeçerek yeraltına girdi ve bir daha çıkamadı. Başladığı diğer iki hatla birlikte yüzlerce trilyonu toprağa gömdü ve hatlardan hiçbiri bitmedi. Bundan önceki seçimde “neden bir hattı bitirip öbürüne öyle başlamıyorsun?” diye soran bir gazeteciye “her yerden istek geliyordu onları kıramadım” şeklinde ciddiyetten uzak yanıtlar veren Gökçek, büyük bir fiyaskoyu, yatırımları; Ulaştırma Bakanlığı’na devrederek kurtulmaya çalıştı.

Sonuçta olan Keçiören halkına oldu. 10 yıl önce 2004’te havadan kavuşacağı metroya 2014’te kavuşursa ne ala! Ama yine HAVARAY Proje’nin Keçiören’i metroya kavuşturan süreci tetiklemeyi ile teselli olmaya çalışacağız.

Ücretsiz haber bülteni

Hergün e-postanıza gelsin!İlk yorum yapan olun

Yorum Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.