Akyazı belediyesinden yht hattı hakkında açıklama geldiAkyazı belediyesinden yht hattı hakkında açıklama geldi :Akyazı Belediyesi’nden yapılan yazılı açıklamada, bir süre önce internet sitelerinde ve gazetelerde çıkan ‘Akyazı Belediye Başkanı Yaşar Yazıcı, Sakarya’da Sapanca ve Pamukova’da duracağı açıklanan hızlı trenin Akyazı’da da durması için çalışma yaptıklarını açıkladı’ haberlerinin, yanlış anlatımlar ve anlaşılmalar sonucunda maksadından tamamen saptığı açıklandı.
İstanbul ve Ankara arasında gerçekleştirilen Hızlı Tren çalışmalarından ilki önümüzdeki günlerde hizmete girecek. Daha önce 29 Ekim’de hizmete gireceği açıklanan ve tamamlanmak üzere olan hatla “Sincan-Çayırhan-İstanbul” YHT hattının birbirine karıştırıldığı kaydedilen açıklamada Akyazı Belediyesinin istasyon için girişimlerde bulunduğu hattın “Sincan-Çayırhan-İstanbul” YHT hattı olduğu bildirildi.
Yapılan açıklamada, Belediyenin üzerinde hassasiyetle durduğu ve Belediye Başkanı Yaşar Yazıcı’nın Akyazı için, Ankara’da YHT istasyonu için kulis yaptığı Yüksek Hızlı Tren hattı çalışmalarının beş yıl önce başladığı ve sonuna gelindiği “Sincan-Çayırhan-İstanbul” YHT çalışmaları olduğu açıklandı.
“Sincan-Çayırhan-İstanbul” YHT hattı, Ankara ili Sincan, Ayaş, Beypazarı ve Nallıhan ilçelerinden geçerek, Bolu ili Mudurnu ilçesine ulaşan ve Sakarya ili Akyazı, Erenler, Adapazarı ve Serdivan ilçeleri sınırlarından geçerek, Kocaeli ili İzmit ilçesinde sonlanıyor.
67,5 Kilometrelik kısmı Sakarya sınırlarından geçecek olan projenin 60 Kilometrelik kısmı ise Akyazı sınırlarından geçiyor. Bu sebeple bu proje içinde yapılacak olan Sakarya istasyonunun Akyazı’ya yapılması için gerekli çalışmaların iki yıldır Başkanlık tarafından gerçekleştirildiğine dikkat çekilen açıklamada şu ifadeler kullanıldı:
“YHT ile ilgili Ankara ve Sakarya’da yapılan toplantılara belediyemiz yetkililerince üst düzey katılım sağlanmıştır. Bu konu ile ilgili halen hassasiyetle ilgilenilmektedir. Yolcu taşımacılığında kullanılacak olan ve saatte 350 kilometre hızla Ankara ve İstanbul arasını 1,5 saate indirecek olan Yüksek Hızlı Tren Projesinin de önümüzdeki günlerde fizibilite çalışmaları sona erecek ve inşaatına başlanacaktır. İlimiz ve ilçemiz içinde büyük bir kazanım sağlayacak olan proje ile ilgili yapmış olduğumuz çalışmalarımız hız kesmeden devam edecektir.

Reklamlar

Ücretsiz haber bülteni

Hergün e-postanıza gelsin!İlk yorum yapan olun

Yorum Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.