Ankara-İstanbul Yüksek Hızlı Tren projesi bitince uçağı bitirirAnkara-İstanbul Yüksek Hızlı Tren projesi bitince uçağı bitirir :Yüksek Hızlı Tren projesi tam gaz ilerliyor..
Marmaray’dan sonra Ankara-İstanbul Yüksek Hızlı Tren projesi de tam gaz ilerliyor. Ankara-İstanbul arasını 3 saate indirecek hatta son durak Pendik olacak.
29 Ekim 2013’te Marmaray’ın açılış töreninin ardından ayrı bir törenle hayata geçirilmesi planlanan Ankara-İstanbul YHT hattının durakları belli oldu. Toplam 9 durak olacak YHT hattında yolcular, Ankara’dan İstanbul’a giderken sırasıyla Polatlı, Eskişehir, Bozüyük, Bilecik, Pamukova, Sapanca, İzmit ve Gebze’den geçerek Pendik’e varacak. Bu yolculuk 3 saat sürecek.
ANKARA-İSTANBUL TRENLE NE ZAMAN 3 SAAT OLACAK?
Demiryolu payı artacak
İki il arasındaki yolculuğu 3 saate düşürecek 533 kilometrelik YHT hattı, vatandaşların daha ucuz fiyata Ankara-İstanbul arasında seyahat yapmalarına imkan sağlayacak. Ankara-Eskişehir’in ardından Ankara-İstanbul hattının hizmete girmesiyle yolcu taşımacılığında yüzde 10 olan demiryolu payının yüzde 78’e çıkması öngörülüyor.
Ankara-İstanbul YHT hattı, son durak Pendik’teki banliyö hattıyla Marmaray’a entegre edilecek. Böylece Avrupa’dan Asya’ya kesintisiz ulaşım sağlanacak.
Hem hızlı hem ucuz
Henüz YHT ile ilgili fiyat politikası belirlenmedi. Ancak ücretin otobüs ücretinden yüzde 30 daha pahalı, uçaktan yüzde 30-40 daha ucuz olması hedefleniyor. Nihai fiyatlar hattın açılması ile birlikte belirlenecek.
Daha önce hizmete giren Eskişehir-Ankara hattında bilet fiyatları business class için 35 TL, economy class için 25 TL olarak uygulanıyor. Ankara-İstanbul arasında fiyatların business’ta yaklaşık 110 TL, ekonomide 75 TL civarında oluşması bekleniyor.

Ücretsiz haber bülteni

Hergün e-postanıza gelsin!İlk yorum yapan olun

Yorum Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.