Atıl Vagon Onarım Fabrikası 4 güvenlik görevlisi tarafından korunacakAtıl Vagon Onarım Fabrikası 4 güvenlik görevlisi tarafından korunacak :Malatya’da, 1989 yılından beri atıl vaziyette bekletilen ve bir süre Tekel tarafından depo olarak kullanılan Vagon Onarım Fabrikası 2014 yılında da 4 güvenlik görevlisi tarafından korunacak.
Malatya’da, 1989 yılından beri atıl vaziyette bekletilen ve bir süre Tekel tarafından depo olarak kullanılan Vagon Onarım Fabrikası 2014 yılında da 4 güvenlik görevlisi tarafından korunacak.
24 YILDIR ATIL ŞEKİLDE BEKLETİLİYOR
Gazeteci Sezai Erhan’ın haberine göre, Malatya’da Sümer Holding A.Ş.’ye ait 1989 yılında tamamlanan, 72 lojmanı ve 6 blok fabrika alanı bulunan Vagon Onarım Fabrikası 24 yıldır atıl şekilde bekleniyor. 24 yıldır, otomotiv, kayısı,cezaevi, vagon, silah yan sanayi, tank ve ağır sanayi gibi birçok öneri sunulan, yurt içi ve yurt dışından birçok ilgili ve yetkilinin inceleme yaptığı Vagon Onarım Fabrikasının 2014 yılı sonuna kadar sabotaj, hırsızlık, yangın ve yağmaya karşı korunması için dün bir kez daha güvenlik ihalesine çıkıldı ve ihalenin önümüzdeki günlerde sonucunun açıklanacağı belirtildi.
3 YILDA 341 BİN TL’LİK KORUMAYA ÖDEME
Fabrikanın güvenliğinin sağlanması için Kamu İktisadi Teşebbüsleri (KİT) bütçesinden ihaleyi kazanan şirketlere 2011 yılı için 118 bin 392 TL, 2012 yılı için 144 bin 629 TL,2013 yılı için 78 bin 74 TL ödemenin yapıldığı ortaya çıkarken, fabrikanın işçi soyunma binası ve yemekhane binasının açık ceza infaz kurumuna dönüştürülmesi uygulama projelerinin çizilmesi ve ihale dosyası hazırlanması işi ihalesini 95 bin TL bedelle kazanan Proje-M Mimarlık Mühendislik şirketinin ise işi 25 Ekim’e kadar tamamlamış olacağı kaydedildi.
SON DÖNEMDE NELER OLMUŞTU?
Vagon Onarım Fabrikası ile ilgili olarak dönemin Valisi Ulvi Saran 16 Temmuz 2011 tarihinde yaptığı değerlendirmede; “Şu anda sadece arazisinin 20-25 Milyon TL olduğu tahmin edilen ve üzerindeki yapıyla birlikte fabrika alanının fiyatının 40-50 Milyon TL’ye çıkması, satılması konusunda taliplilerin çıkmamasına en büyük neden. Kimse bu rakamlara yaklaşan bir yeri alarak yatırım yapmak istemiyor. Polanyalı bir firmanın yetkilileri yakında gelecek. Onlara uzun vadeli kiralama yapmalarını önerdik. En az 20-30 milyon dolarlık bir yatırım yapılacak, en az bin kişi çalışacak. Uzun vadeli kiralama projesinde Polanyalı firmanın yanı sıra 5 işletmeden oluşan bir konsorsiyum ve İl Özel İdaresi’de yer alacak.Vagon Onarım Fabrikası Özel İdareye devredilerek, kiralama usulüyle işletmeye açmayı planlıyoruz.” demişti.
2012 yılının Ocak ayında da; Çin Devlet Demiryolu Üreticileri ve İhracatçı Birliğinin (CNR) Genel Müdürü Jia Shirui ve beraberindekiler, Vagon Onarım Fabrikası’nı incelemek için Malatya’ya gelmişler, dönemin Valisi Ulvi Saran ise Çinli heyetin, kararlarını daha sonra bildirecekleri ifade edilmişti. Malatya’daki satışı uzun yıllardan beri yapılamayan ve özelleştirilmesinde talipli çıkmayan Vagon Onarım Fabrikası alanı, Özelleştirme İdaresi Başkanlığı tarafından bu yılın Temmuz ayında düzenlenen imar planında, Sanayi ve Depolama Alanı olarak değiştirilmişti. Adalet ve Kalkınma Partisi Malatya Milletvekili Ömer Faruk Öz ise Vagon Onarım Fabrikası alanı ile ilgili yapılan bu imar değişikliğinin yeni bir durum olmadığını belirterek, “Hazineye ait 11 dönüm alan daha Vagon Onarım Fabrikası alanına katılmış. Özelleştirme İdaresi ile görüştüm. Bu alan da dahil edilerek, imar durumu bir kez daha düzenlenmiş ve düzenleme yeni bir durum içermiyor, sadece alan artışı olmuş.”demişti.
2012 yılının Ekim ayında AK Parti Akçadağ İlçe Başkanı Vahap Yücekaya’nın, Vagon Onarım Fabrikası’nın (VOF) geçici olarak cezaevi olarak kullanılacağını açıklaması, fabrika alanı için uzunca bir süre amacına uygun bir faaliyet düşünülmediğini ortaya koymuştu.
2013 yılının Nisan ayında Özelleştirme İdaresi Başkanlığı tarafından 6 parça halinde satışa çıkarılan Vagon Onarım Fabrikası gayrimenkulleri arasında Kuyulu köyü 141 ada 13 parseldeki 78 bin 631 metrekarelik arazi için 3 Milyon 148 bin TL teklif veren Raner İnşaat Sanayi ve Tic. Ltd. Şirketi’nin verdiği teklif Özelleştirme Yüksek Kurulu (ÖYK) tarafından onaylanmıştı.

Ücretsiz haber bülteni

Hergün e-postanıza gelsin!İlk yorum yapan olun

Yorum Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.