Başbakandan Hızlı Tren açıklamasıBaşbakandan Hızlı Tren açıklaması :Başbakan Recep Tayyip Erdoğan “Konya, Karaman, Ulukışla, Mersin, Adana hattını hızlı tren hattı haline getirmek için kolları sıvadık” dedi.
Başbakan Erdoğan, Adana Valiliği tarafından onuruna verilen akşam yemeğinde sivil toplum kuruluşlarının temsilcileri, iş adamları ve şehrin kanaat önderlerine hitap etti.
Burada hızlı tren çalışmaları hakkında bilgi veren Erdoğan, “Ankara-Konya hızlı tren hattını inşa ettik ve hizmete açtık. Şimdi Konya, Karaman, Ulukışla, Mersin, Adana hattını hızlı tren hattı haline getirmek için kolları sıvadık. Bu hattın bir kısmının ihalesi yapıldı, bir kısmının projesi hazırlanıyor. Bu hattı inşallah Adana’da bırakmayacağız. Buradan Osmaniye, Gaziantep, Kahramanmaraş’a kadar devam edeceğiz” dedi.
Anadolu-Bağdat demiryolu mirasının, ray ve malzeme yokluğundan, ihmalden neredeyse çürümeye terk edildiğini bildiren Erdoğan, rayı da traversi de Türkiye’de üreterek, Adana’nın batısından sınıra kadar bu yolların tamamını yenilediklerini dile getirdi. Yollar üzerinde bulunan her biri birbirinden değerli mimari eseri, garları, istasyonları, aslına uygun restore ettiklerini belirten Erdoğan, “Şimdi çift hatlı bu yolu hızlı tren standardında 4 hatlı hale getiriyoruz. Adana’ya, Yenice’ye sadece bölgenin değil Türkiye’nin en büyük lojistik merkezlerinden birini inşa ediyoruz. Bahçe-Nurdağı arasına ülkemizin en uzun demir yolu tünelini inşa ediyoruz. Böylece Çukurova ile Mezopotamya’yı demir yoluyla birleştiriyoruz” ifadesini kullandı.

Ücretsiz haber bülteni

Hergün e-postanıza gelsin!İlk yorum yapan olun

Yorum Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.