Eskişehirdeki Trafik SorunuEskişehirdeki Trafik Sorunu :Eskişehir Çevre Derneği Başkanı Doç. Dr. Güner Sümer, son aylarda kentte trafik sorunun tartışıldığını hatırlatarak, herkesin tramvay, hızlı tren ve otomobilleri konuştuğunu, kimsenin yayaları gündeme getirmediğini söyledi.
Kaldırımların otopark olarak kullanıldığı için yayaların güvenli yürüme olanağının kalmadığını dile getiren Sümer, “Beklenmedik anda önümüze sessiz elektrikli bisikletler çıkıyor, maskeli motosiklet kullananlar müşterilerine lahmacun yetiştirmek için hız denemesi yapıyorlar. Bu motosiklet kullananların her an insanlara çarpma tehlikesi vardır. Trafik kurallarına uymayanlara göz yumulması kamu otoritesinin bir zaafıdır” dedi.
Türkiye’nin hemen hemen her yerinde ezici bir motor araç fazlalığı ve üstünlüğü olduğuna dikkat çeken Doç. Dr. Sümer, şöyle konuştu:
“Yaya kaldırımlarına araçların park etmesi gibi sorunlar karşısında akla gelen soru polis mi yoksa belediyelerin mi sorumlu olduğudur. Şikayet karşısında trafik polisi yaya kaldırımlarının kendi görev alanları dışında kaldığını ileri sürmektedir. Yaya kaldırımında bir araç bir insana çarparsa buna trafik polisi seyirci mi kalacaktır. Dükkanların, marketlerin ve işportacıların kaldırımları işgaline ne dersiniz? Yaya bu durumda yürüyecek alan bulamadığı için nasıl yürüyeceğini bilmemektedir. Kış mevsimlerinde temizlenemeyen buzların yarattığı kazalar çoğu yayaları sakat bırakmaktadır. Netice olarak yaya kaldırımlarında yayalara güven ve rahatlık sağlanması, insana saygı anlayışının ve medeniyetin önemli bir ifadesidir.

Ücretsiz haber bülteni

Hergün e-postanıza gelsin!İlk yorum yapan olun

Yorum Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.