İstanbul Boğazında asrın kutlamasıİstanbul Boğazında asrın kutlaması :29 Ekim Cumhuriyet Bayramı, İstanbul’da çeşitli etkinliklerle kutlanacak. Aynı gün Marmaray’ın da açılacak olması Boğaz’ı karnaval yerine çevirecek.
İstanbul Valiliği’nden yapılan açıklamaya göre, 28 Ekim Pazartesi günü saat 13.00’de başlayacak ildeki kutlamalar, 29 Ekim Salı günü saat 24.00’de sona erecek. Aynı gün Boğaz’ın altına yapılan ilk tüp tünelin de görkemli bir açılışı olacak.
Ulusal ve Resmi Bayramlar ile Mahalli Kurtuluş Günleri, Atatürk Günleri ve Tarihi Günlerde Yapılacak Tören ve Kutlamalar Yönetmeliği gereğince kutlamaların başlangıç ve bitiş saatleri arasında resmi kurumlar bayraklarla donatılacak.
Cumhuriyetin kuruluşunun 90. yıl dönümü kutlamaları kapsamında, 28 Ekim’de Taksim’deki Cumhuriyet Anıtı’na çelenk sunulacak. Aynı gün, Cemal Reşit Rey (CRR) Konser Salonu’nda “Birlikte Yaşamak” konseri düzenlenecek.
Valilikte, 29 Ekim’de tebriklerin kabulünün ardından Vatan Caddesi’nde resmi geçit töreni düzenlenecek, Wow İstanbul Hotel ve Kongre Merkezi’nde Cumhuriyet Bayramı resepsiyonu gerçekleştirilecek. Aynı gün Sibel Can, Mega Arena Konser Salonu’nda, Fettah Can da Sultanbeyli 75. Yıl Stadı’nda sahne alacak.
İstanbul Boğazı’nda ışık ve havai fişek gösterilerinin yapılacağı kutlamalar kapsamında, 29 Ekim’de Kadıköy İskele Meydanı’nda 1. Ordu Bölge Komutanlığı Bandosu, İstiklal Caddesi Galatasaray Lisesi önünde Polis Bandosu, Taksim Meydanı’nda 23. Motorlu Piyade Tümen Komutanlığı Bandosu, Beşiktaş Barbaros Alanı’nda Kuzey Deniz Saha Komutanlığı Bandosu, Bakırköy Cumhuriyet Meydanı’nda Hava Harp Okulu Komutanlığı Bandosu, Kartal İskele Alanı’nda Deniz Harp Okulu Komutanlığı Bandosu, Tuzla Atatürk Anıtı önünde Piyade Okul Komutanlığı Bandosu ve Büyükada Meydanı’nda Deniz Lisesi Komutanlığı Bandosu konser verecek.
“KADIKÖY’DE “CUMHURİYET’E BAĞLILIK YÜRÜYÜŞÜ” DÜZENLENECEK
Cumhuriyetin kuruluşunun 90. yıl dönümü dolayısıyla Kadıköy’de 29 Ekim’de “Cumhuriyet’e Bağlılık Yürüyüşü” düzenlenecek.
Kadıköy Belediyesi’nden yapılan açıklamaya göre, 5 bin Türk bayrağı, meşale ve Atatürk posteri dağıtılacak yürüyüş Bağdat Caddesi Suadiye ışıklardan başlayacak.
CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nun da yer alması beklenen yürüyüş, Kadıköy Belediye Başkanı Selami Öztürk’ün okutacağı “Cumhuriyete Bağlılık Andı”nın katılımcılar tarafından tekrarlanmasından sonra Caddebostan’da son bulacak. Yürüyüş sırasında çeşitli ışık ve ses gösterileri de yapılacak.
Yürüyüş sonrasında, Volkan Konak Caddebostan sahilinde konser verecek.
Ayrıca Cumhuriyetin kuruluşunun 90. yılı anısına 90 aydın, sanatçı, gazeteci ve yazardan alınan Cumhuriyet mesajları da Bağdat Caddesi’ndeki bir çınar ağacında sergilenecek.
Yaşar Kemal’den Fazıl Say’a, Yıldız Kenter’den Yılmaz Özdil’e, Melih Aşık’tan İdil Biret’e kadar birçok kişinin mesajının yer aldığı “Cumhuriyet Ağacı”nın açılışı 27 Ekim’de yapılacak.

Ücretsiz haber bülteni

Hergün e-postanıza gelsin!İlk yorum yapan olun

Yorum Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.