Marmaray için yeni uyarıMarmaray için yeni uyarı :Toplumcu Mimar ve Mühendisler Meclisi, siyasi şov hırsıyla yapımı tamamlanmadan açılan Marmaray konusunda yeniden uyardı
Henüz yapımının tamamlanmadığı; elektrik donanımından, herhangi bir kaza anında içeriye dolacak suyun tahliyesine kadar son derece kritik konulardaki sorunların giderilmediği Marmaray, siyasi şov yapmak uğruna 29 Ekim’de evlere şenlik bir törenle açıldı! Bu siyasi şov daha açılışında yaşanan aksaklıklarla dumura uğradı!
29 Ekim’den bu yana faaliyete açılan Marmaray, sayısız elektrik kesintisi, yolcuların mahsur kalması, gecikmeli seferler ve donanımın tamamlanmadığını gösteren diğer arızalarla (klimaların çalışmaması, kapıların açılmaması… gibi) burjuvazinin siyasi hırs uğruna insan canının ortaya konulması da dahil hiçbir şeyden kaçınmayacağını gösteren yeni bir sembolü oldu.
Mühendislerin tüm uyarılarına rağmen ısrarla açılan Marmaray, nasıl bir kafayla karşı karşıya olduğumuzun açık delilidir! Masaya sürülen bizim canımızdır! Onlara bunun bu kadar ucuz olmadığını şov huşusu içinde oldukları anlarda yükselttiğimiz “Her yer Taksim, her yer direniş!” sloganlarımızı daha bir gür şekilde haykırarak göstermeliyiz.
Toplumcu Mühendisler ve Mimarlar Meclisi’nin yaptığı yeni açıklama da Marmaray’da sergilenen gözüdönmüşlüğü bir kez daha deşifre ediyor. Mimar ve mühendislerin açıklaması şöyle:
BİR KEZ DAHA UYARIYORUZ!
Marmaray’ın kullanımı durdurun!
Marmaray projesine dair daha önce kamuoyu ile paylaştığımız endişelerimizde ne kadar haklı olduğumuzu, sistemin halkın kullanımına açıldığı ilk günde yaşattığı sorunlarla görmüş bulunmaktayız.
Daha önce yaptığımız uyarıyı yineliyoruz:
1. Tamamlanmadan açıldığı gün yüzüne çıkmış olan Marmaray’ın seferleri hemen durdurulmalıdır!
2.Kamuoyunda endişe yaratan ve konunun uzmanları tarafından yapılan çağrılar dikkate alınmalı ve endişelere konu olan sorular bürokratlar tarafından değil konun uzmanı olan teknik bir heyet tarafından basın karşısında “teknik olarak” yanıtlanmalıdır!
Uzmanların erken açılmasına dair yaptığı onca teknik uyarıya rağmen çok sayıda devlet yetkilisinin dualar eşliğinde açılışını yaptığı Marmaray, ilk gününde yolda kalmış ve kamuoyunda zaten var olan endişeleri daha da arttırmıştır.
Bütün bu yaşananlardan sonra hükümet tarafından, herhangi bir teknik arızanın olmadığı, elektrik kesintisinin normal olduğu, yolcuların acil güvenlik butonuna bastığı için trenin durduğuna yönelik yapılan açıklamalar inandırıcılıktan ve ciddiyetten uzaktır. AKP Hükümeti’nin değil Marmaray, yol yapma ehliyeti bile kalmamıştır. Halkın can güvenliği tehdit altındadır. R. Tayyip Erdoğan’ın açılış töreninde 15 gün ücretsiz kullanılacağını muştuladığı Marmaray’ da İstanbul halkı açıkca kobay olarak kullanılmaktadır.
Ülkemizin toplumcu teknik çalışanları olarak AKP’yi ve İstanbul Büyükşehir Belediyesi Başkanı Kadir Topbaş’ı bir kere daha uyarıyoruz:
Tamamlanmadan açıldığı gün yüzüne çıkmış olan Marmaray’ın seferleri hemen durdurulmalıdır! Kamuoyunda endişe yaratan ve konunun uzmanları tarafından yapılan çağrılar dikkate alınmalı ve endişelere konu olan sorular bürokratlar tarafından değil konun uzmanı olan teknik bir heyet tarafından basın karşısında “teknik olarak” yanıtlamalıdır.

Reklamlar

Hızlı Tren Haberleriİlk yorum yapan olun

Yorumlar

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.