Marmaray macerasıMarmaray macerası :Avrupa ile Asya’yı denizin altından demiryoluyla bağlayan dev proje Marmaray’ın ilk günü maceralı başladı.
Sabah CNN Türk canlı yayındayken elektrikler kesildi. Birkaç dakikalık kesinti nedeniyle yolcular tramvaydan indi ve rayların kenarından yürüdü. Gün içerisinde de geçişlerin ücretsiz oluşu nedeniyle yoğunluk yaşandı. Gereksiz acil butonlarına basıldı, kapılar arızalandı, seferler aksadı.
29 EKİM Cumhuriyet Bayramı’nda devletin zirvesi tarafından büyük bir törenle açılan Marmaray’ın ilk gününde İstanbulluların yoğun ilgisi sürdü. Saat 08.15’te yapılan seferin yolcuları arasında CNN Türk ekibi de vardı. Canlı yayın sırasında Marmaray’ın elektrikleri kesildi ve tren seferi durdu. Kesintinin ardından “Seferler iptal edilmiştir” anonsu yapıldı. Ardından trenin kapıları açıldı. Yolcular yürüyerek istasyona ulaştı. Kısa bir aranın ardından kesinti giderildi.
SİRKECİ DEVRE DIŞI
Kazlıçeşme-Ayrılıkçeşme güzergâhında çalışan Marmaray’ın ilk gününde Sirkeci durağı kullanılamadı. Marmaray seferleri Sirkeci’yi pas geçince birçok kişi Kazlıçeşme ya da Ayrılıkçeşme’de inmek zorunda kaldı. Yapılan anonslarda daha kaliteli hizmet için trenlerin bir süre Sirkeci’de durmayacağı belirtildi.
‘ÇOCUKLAR AKSATTI’
Öğle saatlerinde Marmaray’da seferler yine durduruldu. Yetkililer bunun nedenini aşırı yoğunluk ve bazı çocukların meraktan acil durum düğmesine basması olarak açıkladı. Sorun kısa sürede giderildi.
KAPI ARIZALANDI
Saat 14.10’da seferler 3’üncü kez durdu. Tramvaydaki kapı arızası nedeniyle seferler yaklaşık yarım saat süreyle yapılamadı. Makinistin “Treni boşaltın” anonsu üzerine tepki gösteren bir yolcu ile diğer yolcular arasında tartışma çıktı. Araya güvenlik görevlileri girdi.
ÇEKİM YASAĞI
Marmaray Üsküdar istasyonunda yaşanan arıza sonrasında güvenlik görevlileri habercilerin istasyona girişine engel oldu. Görevliler çekimlerini sürdüren haber ekiplerine hitaben “Emir geldi. İstasyonlarda artık çekim yapılmıyor” dedi.
Mümkünse git-gel yapmayın
MARMARAY’ın işletmecisi TCDD’den yapılan açıklamada, ilk gün yaşanan aksaklıklarla ilgili şu bilgiler yer aldı:
Marmaray’da olağanüstü ilgi ve yolcu yoğunluğu yaşanmaktadır. Trene ilk defa binen yolcuların “acil durum” butonlarına basmaları sonucu tren durmaları yaşanmıştır. Bu durum trenlerin zamanında duruş kalkışlarında aksamalara sebep olmaktadır.
Sabah kısa süreli enerji kesintisi olmuş, bu kesinti seferleri aksatmamıştır.
Yolcu yoğunluğu beklenenin üzerinde olduğundan, yoğunluğu daha da artırmamak için Sirkeci istasyonunda duruş verilmemektedir.
Kazlıçeşme ve Haydarpaşa İstasyonlarında 9500’lük iki adet lokomotif ve iki adet acil müdahale aracı hazır bulunmaktadır.
Yolcularımızın yoğunluğu dikkate alarak diğer yolculara yer açmak için mümkünse sürekli git-gel yapmamaları, ihtiyaçları ölçüsünde Marmaray’ı kullanmalarını bekler, saygılar sunarız.
Elektrik kesintisi Meclis gündeminde
CHP Genel Başkan Yardımcısı Umut Oran, dün bazı arızalar yaşayan Marmaray ile ilgili olarak Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın yanıtlaması istemiyle soru önergesi verdi.
Sirkeci istasyonunda devam eden turnike, yürüyen merdiven ve dış cephe çalışmaları nedeniyle Marmaray’ın bu durakta durmadığını hatırlatan Oran önergesinde “Marmaray’da enerji güç destek sistemi alternatifleri yok mudur” diye sordu. ANKARA
‘Katener’ kesintisi
ASRIN projesi olarak adlandırılan Marmaray’da dün elektrik kesintisi yaşandı. Yolcular tramvaydan inerek tüp geçidi yürüyerek geçti. Projenin elektrifikasyon şirketi olan Anel Grup’un açılıştan önce Hürriyet’e yaptığı açıklamada Marmaray’da elektrik kesintisinin yaşanmayacağının söylemesine rağmen yaşanan kesinti kafalarda soru işareti yarattı. Anel şirketinden yapılan açıklamada, kesintinin kendilerinden kaynaklanmadığı belirtilerek şöyle denildi:
AYDINLATMA KESİLMEDİ
“Biz Marmaray projesinin tüm aydınlatma işini üstlendik. Sorun yaşanan bölge trenin hareketini sağlayan hatta gerçekleşti. Buna ‘Katener hat’ ismi verilir. Bu hat trenin elektrik akımını aldığı hattır. Bunu biz değil başka bir şirket yaptı. Eğer bizim elektrik sağladığımız alanlarda kesinti olsaydı her yer kararırdı ve kimse tünelde yürüyemezdi.”
İSPANYOL OHL FİRMASI
Anel şirketinin bahsettiği Katener hattı yapan şirketin ise İspanyol OHL şirketi olduğu belirtildi. Dünyaca ünlü inşaat şirketi İspanyol OHL, 10 yılı aşkın bir süredir Türkiye’de işler yapıyor.
Metro da 1 saat durdu
KADIKÖY-Kartal Metrosu sabah en yoğun olduğu saatte sinyalizasyon arızası nedeniyle yaklaşık 1 saat durdu. Sefer yapılamayınca hat güzergâhında ek İETT seferleri devreye girdi. Yoğunluğun en üst seviyede olduğu işe gidiş saatinde meydana gelen arıza trafiği de olumsuz etkiledi. Yaklaşık 1 saatte sinyalizasyon yeniden çalıştırıldı ve seferler başladı.

Reklamlar

Hızlı Tren Haberleri1 Yorum

  1. 29 ekim 2013 de açılışı yapılan marmarayın kataner hatlarıyla ohl’nin hiç bir ilgisi yok.Anel şirketi üfürmüş.Ohl kazlıçeşme istasyonundan sonra hakalıya kadar olan hattın iyileştirmesini yapıyor.

Yorumlar

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.