Marmaraya en güzel övgü Times'tanMarmaraya en güzel övgü Times’tan :İngiltere’de yayımlanan Times gazetesi, Avrupa’yı Asya’ya bağlayan demiryolu tünelini haber veriyor. Gazetenin yorumu ise Marmaray’ın Demir İpek Yolu olduğu yönünde.
İSTANBUL’un iki yakasını birleştiren Marmaray projesi, Times gazetesinin haberinde, “Demir İpek Yolu” diye tanımlanıyor.
Projenin temelini oluşturan ilk kıtalararası demiryolu tünelinin açılışının 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı’na rastladığına dikkat çekiliyor haberde.
Tünelden, İstanbul ile Bakü arasında sefer yapacak hızlı trenlerin geçeceği belirtilen haberde, proje tamamlandığında Avrupa’yı Çin’e bağlayan Trans Sibirya Demiryolu hattına alternatif bir rotanın ortaya çıkacağı kaydediliyor.
BEKLENEN DEPREME DAYANIKLI
Maliyetinin yaklaşık 3 milyar dolar olduğu söylenen 1400 metrelik tünelin, İstanbul’da 30 yıl içinde olması beklenen büyük depreme dayanıklı inşa edildiği ise Ulaştırma Bakanı Binali Yıldırım’ın ağzından aktarılıyor.
Times, Osmanlı Sultanı I. Abdülmecid’in iktidarda olduğu 1860 yılında bir Fransız mimarın benzer bir proje hazırladığını ancak bu projenin imkansız bulunduğunu da hatırlatıyor.
Boğaziçi’nde üçüncü asmalı köprü, Marmara Denizi ve Karadeniz’i birleştirecek muazzam bir kanal ve dev bir havalimanı projeleriyle birlikte, İstanbul’un bölgesel bir bağlantı noktası olacağına işaret ediyor Times muhabiri Alexander Christie-Miller.

Ücretsiz haber bülteni

Hergün e-postanıza gelsin!İlk yorum yapan olun

Yorum Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.