Romada Yüksek Hızlı Tren ProtestosuRomada Yüksek Hızlı Tren Protestosu :Ekonomi Bakanlığı önünde polisle çatışan 15 kişi gözaltına alındı
İtalya’nın başkenti Roma‘da, Torino ile Fransa‘nın Lyon kentine inşa edilmekte olan yüksek hızlı tren hattı protesto edildi.
Kentin ana meydanlarından San Giovanni’den öğleden sonra başlayan yürüyüş, Porta Pia’da akşam saatlerinde sona erdi. Yürüyüşte, hem Torino ile Lyon arasında inşası süren yüksek hızlı tren hattı hem hükümetin ekonomi politikaları protesto edildi. Yürüyüş sırasında çıkan olaylar sebebiyle 15 gösterici gözaltına alındı, 3 güvenlik görevlisi yaralandı.
Çok sayıda göçmenin de yer aldığı yürüyüşe, 70 bine yakın kişinin katıldığı belirtildi.
Yürüyüş sırasında, zaman zaman protestocularla polis arasında ve protestocularla taşkınlık çıkaran bazı gruplar arasında tansiyon yükseldi.
“No Tav” kortejinin güzergahı yakınlarında bulunan aşırı sağcı örgüt Casapound’un genel merkezi yakınlarından geçişi sırasında iki grup karşı karşıya geldi. Yaşanan kısa süreli gerginliğin ardından güvenlik güçlerinin devreye girmesiyle olayların büyümesi önlendi.
Yürüyüş güzergahındaki Ekonomi Bakanlığı binası ise gerilimin en çok yükseldiği yerlerden oldu. Bakanlığın önünde yürüyüşe katılan kapüşonlu bir grup ile güvenlik güçleri arasında kısa süreli çatışma yaşandı. Çıkan arbede sırasında bazı göstericiler çöp bidonlarını ateşe verirken, çok sayıda ses bombası ve meşale atıldı.
Bakanlığın önünden ilerleyen kalabalığın içinde başka bir grup, Almanya‘nın Roma Büyükelçiliği önüne birkaç ses bombası ve meşale atarken, devlete ait Trenitalia firmasının önünde güvenlik güçleri gruptakilere ara ara biber gazıyla karşılık verdi.
Porta Pia’ya gelindiğinde oturma eylemi başlatan protestocuların bazılarının polise taş, sopa, şişe atarak provokasyon çabaları diğerlerinin araya girmesiyle önlendi. Bazı provokatörler, göstericiler tarafından darbedildi. Eylemin son bölümünde bazı kişiler Porta Pia Meydanı’na çadır kurdu. Yürüyüşün geçtiği güzergahın ve çevre sokakların güvenlik tedbirleri nedeniyle trafiğe kapatılması şehrin ana arterlerinin de kilitlenmesine yol açtı.
Yürüyüş öncesi güvenlik güçlerinin dün başlattığı ve bu sabaha kadar çeşitli operasyonlarda, yürüyüşü provoke etmek isteyen 14 kişi gözaltına alındı. Gözaltına alınanların üstünde çok sayıda bıçak, yangın söndürücü ve patlayıcı materyal bulunmuştu.

Ücretsiz haber bülteni

Hergün e-postanıza gelsin!İlk yorum yapan olun

Yorum Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.