Samsunun İlk Tramvay Yola ÇıktıSamsunun İlk Tramvay Yola Çıktı :Samsun Büyükşehir Belediyesi tarafından 25 Eylül 2012 tarihide yapılan 5 adet tramvay alım ihalesini kazanan Çin Halk Cumhuriyeti’ne bağlı CNR firması ilk treni gönderdi.
Büyükşehir Belediyesi adına hafif raylı sistemi işleten Samsun Ulaşım A.Ş.(SAMULAŞ), uzunlukları 32 metre olan mevcut 16 adet trene ek olarak, 40’ar metre uzunluğunda 5 adet tren yaptırıyor. Çin’e bağlı CNR firması tarafından imal edilen trenlerden ilki tamamlandı. İlk tren, Çin’den TIR’lara yüklenerek Samsun’a doğru yola çıktı. Raylı sistemin, yeni alınan 40 metrelik tramvaylar ile yolcu kapasitesi sefer başına yüzde 25 arttırılacak.
Konuyla ilgili bilgi veren SAMULAŞ Genel Müdürü Akın Üner, “Çin firması olan CNR’den alınan 5 adet tramvayımızdan biri, iki parça halinde TIR’lara yüklenmiştir. Kasım ayının sonlarında Samsun’da olması planlanan tramvayın montajı, SAMULAŞ atölyelerinde Çin ekibi ve SAMULAŞ’ın teknik ekibi ile birlikte yapılacaktır. Montajdan sonra gerekli tüm testler ve eğitimlerden sonra 2013 yılının sonlarına doğru tramvayımız Samsun halkının hizmetine sunulacaktır. Diğer 4 tramvay, Aralık 2013, Ocak ve Şubat 2014 aylarında Samsun’a gelecektir” dedi.

Ücretsiz haber bülteni

Hergün e-postanıza gelsin!İlk yorum yapan olun

Yorum Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.