TCDD Tiyatro Topluluğundan Kaneviçeli Oyunlar (Foto Galeri)TCDD Tiyatro Topluluğundan Kaneviçeli Oyunlar :Bir yıldır çalışmalarını sürdüren TCDD Tiyatro Topluluğu Turgut Özakman’ın “ Kanaviçeli Oyunlar” adlı eserini ilk defa 30 Eylül 2013 tarihinde Kule Restaurant’ta demiryolcular karşısında oynadı.
TCDD Genel Müdür Yardımcısı V. Adem Kayış ve üst yöneticilerin de büyük bir beğeni ile izlediği oyunun sahnelenmesi, Turgut Özakman’ın toprağa verildiği güne rastlaması herkesi duygulandırdı.
Oyunu izleyen TCDD Genel Müdür Yardımcısı Adem Kayış yaptığı konuşmada, demiryollarının son yıllarda büyük yatırımlarla gelişirken, personeline büyük değer verdiğini ve sosyal faaliyetlerle tüm personelini kucakladığını vurguladı ve TCDD Tiyatro Topluluğu, TCDD Korosu ve TCDD Halk Oyunları Topluluğu ile gurur duyduklarını belirtti.
Yönetmenliğini Acan Aksoy’un yaptığı “ Kaneviçeli Oyunlar”da; Basın – Yayın ve Halkla İlişkiler Müşavirliği Memuru Fadli Kuş, Eğitim ve Öğretim Daire Başkanlığı Uzmanı Nilgün Küllük, Trafik Dairesi Başkanlığı Memuru Yasemin Konmaz, Etüt Proje ve Planlama Dairesi Başkanlığı Mimarı Yeliz Ünlübaş, Demiryolu Yapım Dairesi Başkanlığı Mühendisi Ferhat Öztürk, Hukuk Müşavirliği Avukatı Zeynep Küçüroğlu rol alıyor.
Oyunun yazarı Turgut Özakman; Ankara Hukuk Fakültesi mezunuydu. Kölh Üniversitesi Tiyatro Bilimi Enstitüsünü bitiren Turgut Özakman, Devlet Tiyatrosu’na dramaturg olarak girdi.
TRT’de, Devlet Tiyatrolarında, Radyo Televizyon Üst Kurulu’nda üst yönetici olarak görev alan Özakman, uzun yıllar Ankara Üniversitesi Dil ve Tarih Coğrafya Fakültesi Tiyatro Bölümü’nde (DTCF Tiyatro) kadrolu öğretim görevlisi olarak çalıştı.
Üstün hizmetleri nedeniyle çeşitli üniversiteler tarafından ‘fahri doktor’ unvanı verilen Özakman, hayatı boyunca sayısız esere imza attı.
2005 yılında piyasaya sürülen, 50 yıla yakın bir sürenin emeği olan ve Kurtuluş Savaşı’nı romansı bir dille anlatan Şu Çılgın Türkler kitabı ise haftalarca çok satanlar listelerinde ilk sırada kaldı.
Duvarların Ötesi, Bulvar, Komşularımız, Sarıpınar (Reşat Nuri’nin Değirmen romanından), Fehim Paşa Konağı, Resimli Osmanlı Tarihi, Şehnaz Oyun vb. oyunları, Korkma İnsancık Korkma, 19 Mayıs 1999-Atatürk Yeniden Samsun’da, Şu Çılgın Türkler, Diriliş, Cumhuriyet, Dersimiz Atatürk gibi eserlere imza atan Özakman evli ve üç çocuk sahibiydi.

TCDD Tiyatro Toplulugundan Kaneviceli Oyunlar -7

Reklamlarİlk yorum yapan olun

Yorum Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.