Vatandaşlarımız Marmaraydan çok memnunVatandaşlarımız Marmaraydan çok memnun : TCDD Genel Müdür Yardımcısı Veysi Kurt, Marmaray’da sürekli trenleri dolaştıklarını belirterek, “Vatandaşlarımız çok memnun. Sürekli dua ve teşekkür ediyorlar” dedi.
Kurt, AA muhabirine yaptığı açıklamada, Marmaray’ın açılışından bu yana halktan teveccüh gördüklerini ifade ederek, kendilerinin de bir sıkıntı yaşanmaması için yoğun çalıştıklarını söyledi.
Bugün itibariyle 350 bin yolcu sayısına ulaşılacağını tahmin ettiklerini dile getiren Kurt, bunun kapasitenin üzerinde olduğunu kaydetti.
Vatandaşların ilgi ve merakının yoğunluğa neden olduğunu vurgulayan Kurt, “Bu yoğunluk dolayısıyla da bazı ufak tefek sıkıntılar yaşanabiliyor. İdari ve teknik ekibimizle sürekli sistemi kontrol ediyoruz. Çıkan bu sıkıntıları, derhal ortadan kaldırıyoruz” diye konuştu.
Turistler de ilgi gösteriyor
Kurt, şu andaki sistemin sinyalizasyonlarının on dakika aralıklarla kurgulandığına ve bu frekansların günde 216 sefere karşılık geldiğine işaret ederek, bunun da normal değerlerle 250 bin yolcunun seyahat etmesi anlamına geldiğini vurguladı.
Veysi Kurt, şunları kaydetti:
“Ancak aynı frekansla çalışmamıza rağmen, günde 300-350 bin kişinin yolculuk yaptığını düşünüyoruz. Sürekli trenleri dolaşıyoruz. Vatandaşlarımız çok memnun. Sürekli dua ve teşekkür ediyorlar. Bazı vatandaşlar, bazen ufak da olsa tavsiyelerde bulunuyorlar. İki kıtayı kısa sürede geçtiklerini ifade eden vatandaşlarımız, durumdan oldukça memnun ve mutlular. Sisteme turistlerin de ilgi duyduğunu görüyoruz. Özellikle Yenikapı istasyonumuzu ziyaret ederek, sergilenen çok önemli eserleri inceliyorlar. Tabii biz demiryolcular olarak, Başbakanımıza ve Bakanımıza teşekkür ediyoruz. Hakikaten dünyada ve Türkiye’de çok önemli bir eser. Bunun değerini görmemek mümkün değil, gerçekten insanlarımızda da bunu görüyoruz. İnsanlarımızın yüzünden bu memnuniyeti okuyabiliyoruz.”
“Engelliler için kullanışlı”
Marmaray’ı ilk kez kullanan Cemal Akkaya da Marmaray Projesi’nin İstanbul için gurur verici olduğunu belirterek, bu gururu doya doya yaşadıklarını söyledi.
Heyecanlı olduklarını dile getiren Akkaya, “İstanbul gibi eşi benzeri olmayan marka bir şehir için, gurur verici bir proje. İlk gün olduğu için ister istemez bir yoğunluk var ama ileriki günlerde, bunun düzeleceğine inanıyorum. Güzel şeyler olacak. Kavacık’ta oturdum bir süre. İki kıta arasında geçişlerde, sis olduğu için geçemiyorduk. Artık bunu vatandaşlar yaşamayacak. Kısa sürede, insanlar uzun bir mesafe kat edecek” ifadelerini kullandı.
Marmaray’ı kullanan yürüme engelli İlyas Hacıhaliloğlu ise engelliler için sistemin çok uygun olduğunu, asansörlerin çok rahat ve kullanışlı olduğunu ifade etti.
Görevlilerin engellilere çok iyi davrandıklarını bildiren Hacıhaliloğlu, “İlk defa bindim, memnunum. Biraz yoğun ama güzel bir proje. Bir engelli olarak belediye otobüslerine binmeye zorlanıyordum. Ama burada o zorluğu yaşamadım. 30 yıldır engelliyim, Marmaray’ı çok rahat kullandım” şeklinde konuştu.

Reklamlar

Hızlı Tren Haberleriİlk yorum yapan olun

Yorumlar

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.