Karabük Üniversitesi Öğrencileri Marmarayı İnceledi

Karabük Üniversitesi Öğrencileri Marmarayı İnceledi :Karabük Üniversitesi Raylı Sistemler Mühendisliği öğrencileri, Marmaray’ı ziyaret ederek incelemelerde bulundu. Marmaray’ın yapım aşamaları ve teknikleri hakkında yetkililerden bilgi alan öğrenciler, gelecekte daha iyi projeler yapabilmek için bu tür çalışmalar yaptıklarını söyledi.
Karabük üniversitesi Raylı Sistemler Mühendisliği bölümünde okuyan bir grup öğrenci, asrın projesi olarak nitelenen Marmaray’ı ziyaret ederek incelemelerde bulundu. Yetkililerden Marmaray’ın yapım aşamaları ve teknikleri üzerine bilgi alan öğrenciler, trene binerek Anadolu yakasından Avrupa yakasına seyahat etti. Üniversitenin Raylı Sistem Kulübü Başkanı Kemal Faruk Doğan, grupta bulunan öğrencilerin çoğunun Raylı Sistemler Mühendisliği Bölümü’nde okuduğunu söyledi.


Türkiye’de yalnızca Karabük Üniversitesi’nde olan bu bölümden mezun olduktan sonra Türkiye’nin bu konudaki ilk mühendisleri olacaklarını anlatan Doğan, şöyle konuştu: “Ülkemizde bu alanda birçok kalifiye eleman açığı var. Biz bu açığı doldurmak için eğitim alıyoruz. Bugün burada arkadaşlarımızı sektörel farkındalığa ulaştırmak için bir etkinlik düzenledik. Bu alanda çalışma yürütmelerini sağlamak ve eğitim almalarını sağlamak istiyoruz. Marmaray gibi başka fabrika, kurum ve kuruluşlara da teknik seminerlerle, sektörde daha iyi ürünler, projeler çıkarabilmeleri için farkındalıklarını artırmak ve onları eğitmek amacını güdüyoruz. Marmaray’a Karabük Üniversitesi olarak ilk ziyareti gerçekleştiriyoruz. Marmaray’ın dünyanın en büyük batırma tüneli olduğunu biliyoruz. Gerçekten bir mühendislik harikası.Biz bu bölümün öğrencileri olarak ileride Türkiye için çok daha büyük proje çıkaracağımıza inanıyoruz. Amacımız bunu görüp çok daha iyisini yapmaktır.”
Öğrenciler, gezinin ardından Marmaray’dan ayrıldı.

 


sohbet

İlk yorum yapan olun

Yorumlar

İlgili Yazılar ve Reklamlar