Marmaray Artık Ücretli İşte Marmaraya Binmenin Ücreti

Marmaray Artık Ücretli İşte Marmaraya Binmenin Ücreti :Marmaray bugünden itibaren ücretle çalışacak, peki Marmaray’ın ücreti ne kadar olacak, öğrenci ve tam fiyatları ne kadar olacak haberimizde…
15 gündür ücretsiz çalışan Marmaray bugünden itibaren ücretleniyor. Cumhurbaşkanı Marmaray’ın açılışında yaptığı istekle 15 gündür Marmaray’ı ücretsiz çalıştırdı. 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı’nda açılışı yapılan Marmaray Cumhurbaşkanının isteğiyle 15 gün ücretsiz olarak kullanıldı. 15 gün ücretsiz taşıma bugün sona eriyor. 15 günlük sürenin sonunda Marmaray yarından itibaren ücretli olacak. 4.5 milyonu aşkın kişi 15 günlük süre içinde ücretsiz geçişten yararlandı. Marmaray’ı yarından itibaren İstanbul Kart ve Akbil ile 1,95 lira ödeyerek kullanabilecek. Öğrenciler için ise 1 lira olacak.
Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, Başbakan Erdoğan’a açılış konuşmasında Herkesin rüyasını gördüğü bu projeyi gerçekleştirdiklerini ve asrın projesi için 15 günlük ücretsiz onay istemişti. Erdoğan’da 15 gün burayı ücretsiz yapalım diyerek karşılık vermişti. 15 günlük süre yarın doluyor. Bundan sonra Marmaray 1,95 TL olacak. Öğrenciler ise 1 TL’den binebilecek. Proje, bütçesi ve başarısı kadar ilk gün yaşanılan yolcu ve teknik kaynaklı arızalarla gündeme gelmişti.
Ulaşımın ücretsiz olmasından dolayı günde yüz binlerce insanın akın ettiği Marmaray birçok meraklı yolcunun imdat butonlarına basmasından dolayı durmak zorunda kalmıştı. Yaşanan elektrik kesintileri de binlerce yolcunun Marmara Denizi’nin metrelerce aşağısında yürümek zorunda kalmıştı. Bir rüyanın gerçekleşmesi olarak görülen Marmaray’ın vatandaşlar tarafından deyim yerindeyse ‘keşfi’ için verilen süre bu gece doluyor. Bugünden itibaren yetişkinler için 1.95 TL öğrenciler için 1 TL karşılığında kullanılabilecek olan Marmaray’ın 15 günlük sürede taşıdığı 4.5 milyonluk yolcu rekorunu bundan böyle ne kadar sürede kıracağı merak konusu.

Levent Ozen hakkında
Her yıl yüksek hızda büyüyen Türkiye demiryolu sektörü Avrupa’nın lideri. Bu hızını yüksek hızlı trenlerden alan demiryollarına yapılan yatırımlar da artmaya devam ediyor. Ayrıca şehiriçi ulaşım için yapılan yatırımlarla birlikte, yerli üretim yapan pek çok firmamızın yıldızı parlamaktadır. Yerli tramvay, hafif raylı sistem ve metro aracı üreten firmaların yanında, Türk yapımı yüksek hızlı “milli tren” imalatına başlanmış olması gurur vericidir. Bu gurur verici tabloda olmaktan bizde oldukça mutluyuz.

İlk yorum yapan olun

Yorumlar

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.