TCDD: TCDDnin Hurdalarında Radyasyon Çıktığı Haberleri Gerçekdışı

TCDD: TCDDnin Hurdalarında Radyasyon Çıktığı Haberleri Gerçekdışı :TCDD Genel Müdürlüğü, bazı gazetelerin internet sitelerinde yer alan Tcdd’nin hurdalarında radyasyon çıktığına dair iddiaların gerçekdışı olduğunu açıkladı.
TCDD’nin hurdalarının Bakanlar Kurulu Kararı gereğince Makine Kimya Endüstrisi Kurumu (MKE) tarafından toplandığı ve hurda olarak alındığının belirtildiği açıklamada, bu bağlamda Halkapınar Lokomotif Atölye Müdürlüğü alanındaki hurdaların da MKE’e teslim edildiği vurgulandı. Söz konusu hurdaların Aliağa’daki radyoaktif panellerden geçirilerek ve kontrol edilerek MKE tarafından teslim alındığı ifade edilen açıklamada, şunlar kaydedildi:
“Halkapınar’dan 12 Kasım 2013 tarihinde 95 kamyon hurda MKE’ye teslim edilmiştir. Ancak hurda yüklü kamyonlardan bir tanesi radyoaktif panellerin uyarısı nedeniyle teşebbüsümüze iade edilmiştir. Bunun üzerine, inceleme yapılmak üzere 13 Kasım 2013 tarihinde Türkiye Atom Enerjisi Kurumuna başvurulmuş, eş zamanlı olarak hurda sahası ve iade edilen hurdalarda MKE Kurumunun ölçümünü yapan uzmanlarca ölçüm yapılmıştır.”
-“HURDALARIN İZMİR HALKI İÇİN TEHDİT OLUŞTURDUĞU İDDİALARI GERÇEK DIŞI”-
Sahada herhangi bir radyasyon izine rastlanmadığı belirtilen açıklamada şu ifadelere de yer verildi:
“İade edilen hurdalar arasında 3 kg. ağırlığında, bugün kullanılmayan 1960 model lokomotiflerden çıkma bir parça üzerinde radyasyon tespiti yapılmış, diğer hurdalarda ve sahada herhangi bir radyasyona rastlanmamıştır. Söz konusu parça izole edilerek koruma altına alınmış, her ihtimale karşı saha da izole hale getirilmiştir. TAEK gerekli incelemeyi yaptıktan sonra konu kamuoyu ile paylaşılacaktır. Haberlerde iddia edildiği gibi, hurdaların tamamının ve sahanın radyasyonlu olduğu, hurdaların İzmir halkı için tehdit oluşturduğu iddiaları gerçek dışıdır.
İlk yorum yapan olun

Yorumlar