Ankaralı kimyasal bakım tesisini istemiyorAnkaralı kimyasal bakım tesisini istemiyor :YHT Garı olduğu iddiasıyla inşasına başlanan kimyasal bakım onarım tesislerine Eryaman Halk Dayanışması ve Ankaralılar karşı çıktı. 300 dönümlük yeşil alanı yok edecek ve üreteceği kimyasal atıkla bölgeyi zehirleyecek tesisi protesto eden Ankaralılar ağır kimyasal atıkların toprağa karışarak yeraltı sularını ve havayı kirleteceğinin altını çizdi.
Etimesgut Şeker Fabrikası arazisine, Yüksek Hızlı Tren (YHT) Gar Kompleksi adı altında inşa edilen bakım onarım tesislerine Eryaman Halk Dayanışması’nın düzenlediği eylemle Ankaralı yurttaşlar karşı çıktı. Ankara’nın diğer bölgelerinde yaşayan yurttaşların da katılımıyla, inşaatı süren bakım onarım ve kimyasal depolama tesisleri önünde kitlesel bir basın açıklaması düzenleyen Eryaman Halk Dayanışması, bölgedeki 300 dönümlük yeşil alanı yok edecek ve üreteceği kimyasal atıkla bölgeyi zehirleyecek tesisi protesto etti. Dayanışma, projenin kasıtlı olarak halka yanlış aksettirilmesine de tepki gösterdi. Daha önce şeker fabrikası arazisine YHT Gar Kompleksi yapılacağı duyurulmuş ve şantiye alanına bu yönde tabelalar asılmış, inşaat çalışmalarının başlamasıyla beraber projenin aslında ağır bakım tesisleri olduğu anlaşılmıştı.
‘KİRLİLİĞE ENGEL OLUN’
Kent rantına karşı çıkan Ankaralı yurttaşlar ve demokratik kitle örgütleriyle birlikte şantiye alanında bir basın açıklaması yapan Eryaman Halk Dayanışması, şeker fabrikasına yapılacak ağır bakım ve kimyasal depolama tesislerinin yaratacağı etkiye dikkat çekti. Ağır kimyasal atıkların toprağa karışarak yeraltı sularını ve havayı kirleteceğinin altını çizen Dayanışma, ses ve görüntü kirliliğine de yol açacak tesislerin bölgedeki konut değerini düşüreceğini, inşaatla birlikte aynı zamanda kente nefes aldıran büyük bir yeşil alanın da yok olacağı vurguladı. YHT ağının geçtiği bir diğer kent olan Eskişehir’de bakım onarım ve depolama tesislerinin kent dışına inşa edildiğini anımsatan Dayanışma, Ankara Büyükşehir Belediyesi’ni ve TCDD’yi benzer bir çözüm bularak kent ve konut alanında oluşacak kirliliği önlemeye çağırdı.
Bakım tesisine tabela oyunu
Eryaman ile Etimesgut arasında kalana şeker fabrikası arazisi önüne önce YHT Gar Kompleksi inşaatını duyuran tabelalar yerleştirildi. Ancak şantiyenin asıl işlevi, YHT gar binasının yapılacağı gerçek arazinin ortaya çıkmasıyla anlaşıldı. YHT terminalinin TCDD Tren Garı yakınlarına yapılacağı ortaya çıkınca, şeker fabrikası arazisinin ağır bakım üniteleri ve kimyasal depolama alanlarının da içerisinde yer aldığı, 16 bina ve 33 demiryolu hattını da barındıran devasa bir tesis için ayrıldığı anlaşıldı. Projenin asıl içeriğinin anlaşılmasından sonra TMMOB’ye bağlı Mimarlar Odası Ankara Şubesi’nden de itiraz gelmiş, oda yetkilileri konut yoğunluğu olan bir bölgede bakım tesisi inşa edilmesine yönelik kararı kent planının olmamasına bağlamışlardı.

Reklamlar