Antalya – Kayseri hızlı tren hattı projesine dev bütçeAntalya – Kayseri hızlı tren hattı projesine dev bütçe :Ulaştırma Denizcilik ve Haberleştirme Bakanlığı’nın 5 milyar 126 milyon TL yatırım bütçesine sahip Antalya – Kayseri hızlı treni tamamlandığında Antalya, aralarında İstanbul ve Ankara’nın yer aldığı 11 kente demiryoluyla hem de hızlı bağlanacak.
Antalya’yı İç Anadolu’ya bağlayacak hızlı tren projesi, Çevresel Etki Değerlendirme (ÇED) sürecini tamamlıyor. Demiryolunun geçtiği illerde Kasım ayı içinde katılımlı ÇED toplantıları yapılırken Çevre ve Şehircilik Bakanlığı da 19 Kasım günü 2’nci inceleme- değerlendirme toplantısını yaptı.
Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı’nın hazırladığı proje raporuna göre planlanan hızlı tren hattı iki ayrı kesimden oluşuyor. Demiryolu, Antalya’dan başlayan ve Konya, Aksaray, Nevşehir’den Kayseri’ye uzanan ana hat ve Alanya- Antalya bağlantı hattından meydana geliyor. Proje için belirlenen maliyet ise 5 milyar 126 milyon 615 bin TL oldu. Belirlenen hat üzerinde yolcu trenleri saatte 250 kilometre, yük trenleri ise 80 kilometrelik hıza kadar çıkabilecek.
ÇED için hazırlanan raporda, mevcut karayoluyla Antalya ve kuzeyde yer alan iller arasındaki yolların standartlarının oldukça düşük olduğu belirtildi. Bu bağlantının demiryoluyla sağlanmasıyla karayolu kullanım oranının düşeceği, ulaşım standartlarının artacağı öngörüsünde bulunan Bakanlık, şu değerlendirmelerde bulundu:
“Sosyo-ekonomik açıdan gelişmiş illeri birbirine bağlayan demiryolu projesi, bölgesel ve ulusal kalkınma açısından önem taşımaktadır. Turizm açısından da stratejik öneme sahip olan Antalya, Konya, Nevşehir illerinin birbirine söz konusu demiryolu hattı ile bağlanacak olması, bölgesel turizm potansiyelini arttırma açısından önem arz etmektedir. Daha geniş bir pencereden bakıldığında ise kuzey-güney aksında Türkiye için önemli bir hat olduğu görülebilir. Güzergahın planlanan diğer hatlarla entegrasyonu sağlandığında ülke ölçeğinde çok büyük bir proje olacağı görülebilmektedir.”
DEMİRYOLUYLA BAĞLANACAK
Antalya- Kayseri hızlı tren projesinin diğer yüksek hızlı tren projeleriyle entegrasyonun sağlanmasıyla Antalya, Ankara, İstanbul, Mersin, komşu iller Burdur, Isparta, Afyonkarahisar’la birlikte, Aydın, Kütahya, Eskişehir, Kırşehir ve Niğde’ye direkt olarak demiryoluyla ulaşım sağlanacak.
ANTALYA VE HIZLI TREN
Projenin Antalya – Kayseri ana hattı 583 kilometre, Alanya- Antalya bağlantı hattı uzunluğu ise 57 kilometre olarak projelendirildi. Güzergahının Antalya-Kayseri kesimi boyunca 9 istasyon, Alanya-Antalya kesiminde ise 2 istasyon yapılacak. Proje kapsamında ana hat üzerinde 360 alt geçit, 79 üst geçit, 43 viyadük ve 82 tünel yapılması planlanıyor.
Antalya – Kayseri hızlı treninin 150 kilometrelik kısmı Antalya sınırlarında olacak. Antalya içinde hattın ‘sıfır’ noktası Döşemealtı olacak. 18 kilometre boyunca Döşemealtı’nda ilerleyecek tren, 18 ve 25’inci kilometreleri arasında Kepez’i geçecek. Aksu, hızlı trenin 25 ve 44’üncü kilometreleri arasına ev sahipliği yapacak. Hat daha sonra Serik, Manavgat, Akseki ve İbradı’dan Antalya sınırlarından çıkacak. Hızlı tren Kepez ve Aksu’nun 11 kilometre güneyinden ve Akseki’nin de doğusundan 13 kilometre uzaklıktan geçecek. Döşemealtı, Serik ve Manavgat’ta ise istasyonlar yer alacak.
TÜNELLER VE VİYADÜKLER
Bu hat üzerinde hızlı tren için 30 tünel yapılacak. Bu tünellerden en uzun iki tanesi 18 bin 20 metre ve 18 bin 25 metre olmak üzere İbradı’da bulunacak. Antalya’da hızlı terinin 137 kilometresi tünellerden geçecek. Yine bu hatta uzunlukları 30 metreden 79 metreye kadar çıkan 23 köprü, yine ayrı sayıda üst geçit ve 170 alt geçit yapılacak. Alanya-Antalya bağlantı hattı ise 27 altgeçit, 19 üstgeçit, 8 viyadük ve 18 tünelle geçilecek.
YOLCU PROJEKSİYONLARI
2046 yılına kadar yolcu projeksiyonu çalışılan hatta, 2017 yılında sadece Antalya’dan günlük 5 tren seferi ve 3 milyon 695 bin 86 kişilik bir talep olacağı öngörüldü. Cumhuriyet’in 100’üncü yılı 2023’te ise talep 4 milyon 358 bin 585’e ulaşırken, günlük sefer sayısı ise 7’ye çıktı. 2046’da ise 8 milyon 512 bin 820 yolculuk talebi ve 15 tren seferi öngörüsünde bulunuldu.
HAVALİMANI BAĞLANTISI OLMADI
Antalya-Kayseri Demiryolu Projesi için 72 adet kurum ve kuruluştan projeyle ilgili kurum görüşü ve veri temin edildi. Bu kurumlardan biri olan Antalya Büyükşehir Belediyesi, demiryolu hattının Antalya Havalimanı ile bağlantısını talep etti. Fakat ilk projelendirme çalışmalarında değerlendirilen bu talep ‘hattın yüksek standartlarını koruması gerekliliği, bağlantı hattının yerleşim alanlarının tamamen içinden geçme zorunluluğu ve Eskişehir-Antalya Demiryolu Hattı’na entegre edilebilmesi gerekliliği’ olduğu belirtilerek kabul edilmedi.
ÇEVRE İÇİN YERALTINA
Demiryolu projesi Antalya’da 3 yaban hayatı geliştirme sahasının, Cevizli Gidengelmez Dağı, Akseki – İbradı Üzümdere ve Düzlerçamı içinden geçiyor. Demiryolu projesi Antalya Cevizli Gidengelmez Dağı ve Üzümdere Yaban Hayatı Geliştirme sahaları içinde tamamen yeraltına alındı. Hattın 50 metrelik kısmı ise ‘zorunlu’ olarak Düzlerçamı alanına girecek. Bakanlık, bu girişin sadece alanın sınır kesiminde olacağını, hattın devamında ise hiç bir şekilde alana girilmediğini raporunda ifade etti.
351 OTOMOBİL TRAFİKTEN ÇEKİLECEK
Projenin gerçekleşmesiyle bölgedeki şehirlerarası yollarda önemli ölçüde trafik azalması bekleniyor. Yapılan hesaplamaya göre, sadece 2017 yılı için Antalya- Kayseri ana hattı ve Alanya- Antalya bağlantı hattında 11 istasyon arasında günlük 87 kamyon ve 351 otomobil trafikten çekilecek.

Reklamlar