Çamburnuna aktarma istasyonuÇamburnuna aktarma istasyonu :SÜRMENE Çamburnu’nda lojistik merkez yapılmak üzere üzerinde çalışma yapılan ancak sonunda tekrar tersane olarak kiralanan 160 dönüm alanın 100 dönümünü Nur Gemicilik A.Ş., DKİB’e devretti. Çevre ve Şehircilik Bakanı Erdoğan Bayraktar’ın girişimleriyle gerçekleştirilen protokol çerçevesinde 100 dönümlük alan aktarma istasyonu olarak iş adamlarına kiralanacak.
BAKAN BAYRAKTAR DESTEKLİYOR
DEVRALINAN 100 dönümlük alanın yanısıra proje çerçevesinde diğer alanlar ve doldurulması öngörülen alanla birlikte toplam 600 dönümün DKİB tarafından kiralanacağı öğrenildi. Yurt içinden ve yurt dışından çok sayıda yatırımcının talipli olduğu belirtilirken, Bakan Bayraktar’ın projeyi sonuna kadar taşımakta kararlı olduğu kaydedildi.
DOLDURULACAK ALAN 10 MİLYON
DKİB Başkanı A. Hamdi Gürdoğan, başarılı bir çalışma sergilediklerini belirterek, “Taşın altına elimizi koyduk. Bakanımızın garantörlüğünde bir çalışma yürütüyoruz. Halen yurt içi ve özellikle yurt dışından dolgu alanını da üstlenecek çok sayıda yatırımcının talipli olduğunu söyleyebilirim. Zaten doldurulacak toplam alanın maliyeti 10 milyon lirayı bulmaz” şeklinde konuştu.
SÜRMENE Çamburnu Tersane Alanı’nın mülkiyet hakkı elinde bulunan Nur Gemicilik A.Ş., toplam 160 dönüm olan alanın 100 dönümünü Doğu Karadeniz İhracatçılar Birliği’ne devrettiği, geri kalan 60 dönümlük alana da kendilerinin tersane yatırımını gerçekleştirecekleri öğrenildi. Çevre ve Şehircilik Bakanı Erdoğan Bayraktar’ın girişimleriyle gerçekleşen protokol gereği yatırımcıların çok yakında söz konusu alana gelerek teşebbüste bulunacakları belirtildi. Edinilen bilgiye göre, Nur Gemicilik ile DKİB arasında imzalanan protokol gereği, söz konusu alanın Of tarafına kalan 60 dönümlük alanında kendisi tersane yatırımını yapacak. Alanın Trabzon tarafına kalan 100 dönümlük kısmının ise Doğu Karadeniz İhracatçılar Birliği’ne devredildiği öğrenilirken, DKİB’in söz konusu alanı aktarma istasyonu olarak yatırımcılara tahsis edeceği kaydedildi. Sürmene’deki 100 dönümlük alanın yatırımcılara tahsis edilmesi için Çevre ve Şehircilik Bakanı Erdoğan Bayraktar’la görüşme halinde olan DKİB Başkanı Ahmet Hamdi Gürdoğan’ın bu alana yurt içi ve özellikle yurt dışından çok sayıda yatırımcının talipli olduğunu belirttiği kaydedildi. Öte yandan söz konusu alanın toplamda 600 dönüm olduğu ve 160 dönüm dışında kalan alanın dolgusunun da yatırımcılar tarafından yapılacağı öğrenildi.
HABERİN MİNİ ANALİZİ
ÇAMBURNU Lojistik Merkezi Projesi’nin peşini bırakmayan DKİB, alanın tahsis edildiği Nur Gemicilik’le görüşerek Bakan Erdoğan Bayraktar’ın da desteğiyle ilgili alanı aktarma istasyonuna dönüştürüyor. Konuyla ilgili devir-teslim gerçekleşti. İşadamları hazır. Dünyada çöken tersaneciliğe rağmen Çamburnu’nda o kadar büyük alanın tersane olamayacağını gören Nur Gemicilik büyük bir fedakarlık örneği gösterdi.

Reklamlar