Dünya ulaşım sektörü Transist 2013 Fuarında buluşuyorDünya ulaşım sektörü Transist 2013 Fuarında buluşuyor  :Kurulduğu günden bugüne merkezinde ‘insan’ olan değerleri ile Türkiye’de pek çok ilke imza atan İETT’nin 2010 yılından beri düzenlediği ve bu yıl 4.’sü gerçekleştirilecek olan Toplu Ulaşım Haftası etkinlikleri başlıyor.
Toplu taşımacılık alanında hizmet veren tüm kurum ve otoritelerin yanı sıra ulusal ve uluslararası alanda büyükşehir ve il belediyeleri, üniversiteler, akademisyenler, deniz, kara, demiryolu ve raylı sistem ulaşımında ürün tedarik eden ve hizmet veren firmalar ile sivil toplum kuruluşlarının da katılacağı bu büyük organizasyona ev sahipliği yapan İETT, hafta boyunca çeşitli etkinliklerle ‘toplu ulaşıma’ dikkat çekecek.
Toplu Ulaşım Haftası kapsamında birçok farklı etkinliğin yanında bu yıl 6. kez düzenlenen Transist 2013 6. Uluslararası Ulaşım Sempozyumu ve Fuarı, 25–26 Aralık 2013 tarihlerinde, dünya metropolleri arasında önemli bir yere sahip olan İstanbul Kongre Merkezi’nde ulusal ve uluslararası katılımla gerçekleştirilecek.
2 gün sürecek ulaşım sempozyumu 2 ana oturum, 2 özel oturum, 5 de akademik oturumdan oluşacak. Ana teması ‘4M’ (Management, Mobility, Maintenance, Manufacture) olarak belirlenen sempozyum; ‘ulaşım sektöründeki bilgi paylaşımının sağlanması’, ‘teknolojilerin ve yeniliklerin yakından takip edilmesi’, ‘toplu ulaşım kültürünün oluşturulması’, ‘kent içi toplu taşıma standartlarının belirlenmesi ve geliştirilmesi’, ‘ulaşımda altyapı ve konfor koşullarının iyileştirilmesi’, ‘kent içi toplu ulaşım ile ilgili yasal düzenleme ihtiyaçlarının tespit edilmesi’ gibi hedefler ile gerçekleştirilecek.
İlk Türk Troleybüsü ‘Tosun’, 45 Yıl Sonra İstanbul’a Yeniden Armağan Edilecek
1968 yılında İETT’li ustalar tarafından Şişli Atölyesi’nde 5 ay süren bir çalışma ile troleybüs haline getirilen ‘Tosun, tam 45 yıl sonra İstanbul’a yeniden armağan edilecek. İETT’nin 3 ayda 6 işçi ve bir mühendis ile tamamen orijinaline bağlı kalarak yeniden ürettiği Tosun, Transist 2013 6. Ulaşım Sempozyumu ve Fuarı’nın açılış töreninin hemen ardından yapılacak minik bir törenle sergilenmeye başlanacak. Şoförü, bayan biletçisi ve kağıt biletleriyle o yılların tüm ayrıntılarını ve ruhunu yansıtan Tosun, fuar boyunca sergilendikten sonra tarihi yarımadadaki hatlarda turistlere hizmet verecek.
İETT Girişimcilik Otobüsü İle Öğrencilere Girişimcilik Seminerleri Verilecek
Çocuklara ve her yaştan bireye toplu ulaşım bilincini aşılamak, belediyelere eğitimler vermek, altyapı çalışmaları için doğru stratejiler belirlemek gibi hayati öneme sahip konular bu hafta içinde irdelenirken, geçtiğimiz günlerde yapılan bir törenle hizmete alınan İETT Girişimcilik Otobüsü ile öğrencilere 2 gün boyunca girişimcilik hakkında seminerler verilecek. Ayrıca, 6. Uluslararası Ulaşım Sempozyumunda öğrencilere yönelik ‘Liseli Girişimciler Özel Oturumu’ düzenlenecek. Oturum başkanlığını İETT Genel Müdürü Dr. Hayri Baraçlı’nın yapacağı liseli girişimciler özel oturumunda, alanlarında isim yapmış profesyonel yöneticiler de konuşmacı olarak yer alacak.
“Türk Motor Platformu” Transist 2013’te Ete Kemiğe Büründürülecek
Geçtiğimiz yıl İETT öncülüğünde, sektörün önde gelen firmaları ve Yıldız Teknik Üniversitesi işbirliğiyle yerli motorun üretilmesi amacıyla hayata geçirilen “Türk Motor Platformu” bu yılki Transist 2013 kapsamında düzenlenecek ‘Türk Motor Platformu Stratejik Planlaması’ ortak akıl çalıştayı ile tam anlamıyla ete kemiğe büründürülecek.
Platformun kurulmasının ardından geçen bir yılda yerli motor üretilmesine katkı sağlayacak firmalar ile stratejik yol haritası oluşturabilmek için bir arama konferansı gerçekleştirildi. Stratejik yol haritası ışığında, platformun kurumsal çatısı oluşturuldu ve hedefleri belirlendi. Türk Motor Platformunun öncülüğünde kısa sürede yerli motor üretimine geçilebilmesi için bu yıl da çalışmalar hızla devam ederken, üretim konusunda ana yüklenici, maliyet ve pazarlama gibi konuların somutlaştırılması için gerekli adımlar sempozyum kapsamında hızla atılacak.
 

 

Reklamlar