Haydarpaşa Garı yangını 84 yıllık ihmal sonucu çıktıHaydarpaşa Garı yangını 84 yıllık ihmal sonucu çıktı :Tarihi Haydarpaşa Garı’nda çıkan yangınla ilgili davada hakim 80 yıllık ihmal ve kusura isyan etti.
Haydarpaşa Garı’nın çatısında tamirat yapılırken 28 Kasım 2010 tarihinde yangın çıkmıştı. Olayla ilgili çatıda izolasyon yapan Zafer Ateş ve Hüseyin Doğan adlı işçilerle izolasyon çalışmasını yürüten şirketin sahibi Hüseyin Kaboğlu hakkında dava açıldı. Anadolu 8. Sulh Ceza Mahkemesi’nde görülen davada Hüseyin Kaboğlu ile işçiler Doğan ve Ateş’e taksirle yangına sebebiyet vermek ve güvenliğin taksir ile tehlikeye sokulması suçundan 1’er yıl hapis cezası verildi.
Yargılamayı yapan Anadolu 8. Sulh Ceza Mahkemesi hakimi gerekçeli kararında, bilirkişi raporlarında da değinildiği üzere yangının oluşmasında çatısının 84 yıldır bakım ve onarımdan geçmemiş, yangına karşı modern yöntemlerle donatılmamış ve korumamış olmasının ciddi bir katkısı bulunduğunu dile getirildi: “84 yıldır Haydarpaşa Garı’nın çatışını bakım ve onarımdan geçirmeyen, kültür varlıklarına karşı gerekli sorumlulukları yerine getirmeyen ve biriken ihmalleri idari ve siyasi anlamda bir kusur olarak değerlendirmek mümkündür.

Kaynak : haber.gazetevatan.com

Reklamlar