Hisarcıklıoğlu: Kayseri yüksek hızlı treni hak ediyorHisarcıklıoğlu :Kayseri yüksek hızlı treni hak ediyor :Kayseri Sanayi Odası tarafından düzenlenen Sanayi Gecesi’nde konuşma yapan Başbakan Yardımcısı Ali Babacan, Kayseri’nin, ticaret ve sanayide Türkiye’nin kalbi olduğunu ifade etti. Kayserili sanayicilere yaptıkları çalışmalardan dolayı teşekkür eden Ali babacan, kendisinin de ticaretten gelen bir ailenin üçüncü nesli olduğunu ifade etti. Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği Başkanı (TOBB) Rifat Hisarcıklıoğlu, Kayseri’nin her yönüyle ülkemize örnek kent olduğunu dile getirerek, Kayseri’nin de yüksek hızlı trene layık bir şehir olduğunu açıkladı. Kayseri Sanayi Odası Başkanı Mustafa Boydak ise Kayseri’nin ülke ekonomisi için çalıştığını, markalar ürettiğini ve yurt dışına ihracat yaptığını ifade etti.
Ommer Otel’de gerçekleştirilen Kayseri Sanayi Gecesi’ne Başbakan Yardımcısı Ali Babacan, Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız, AK Parti Grup Başkanvekili Mustafa Elitaş, TOBB Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu, Kayseri Valisi Orhan Düzgün, Kayseri Büyükşehir Belediye Başkanı Mehmet Özhaseki, Kayseri Sanayi Odası Başkanı Mustafa Boydak, bin kadar da davetli katıldı.
Gecede Türkiye’nin 2012 yılı ilk 500 büyük firması içerisinde yer alan 13 şirkete, ikinci 500 büyük firma arasında yer alan 21 şirkete, kurumlar vergisinde ilk 15 sırada yer alan şirkete, en fazla ihracatta ilk 15 şirket ve özel ödül listesinde yer alan 10 şirket, eğitim kurumlarının temsilcilerine plaket verildi.
Törende konuşma yapan Sanayi Odası Başkanı Mustafa Boydak, kendi imkanlarıyla üretim yapan Kayserili sanayicilerin bugün gelinen noktada 2 milyar dolar ihracat yaptığını ifade etti. Boydak, şehir olarak hedeflerinin gelecek yıl 2 milyar dolar üzerine çıkmak ve sonraki yıllarda bu rakamların daha fazlasında ihracata ulaşmak olduğunu söyledi.
Kayseri Büyükşehir Belediye Başkanı Mehmet Özhaseki, turizmle ilgili sanayicilere bilgiler vererek bu alanda yatırım yapmaları çağrısında bulundu. Avrupa ülkelerinde bulunan kayak merkezleri sayısını aktaran Başkan Özhaseki, Türkiye’de bu konuda çok geri kalındığını ve kaybolan yılların bulunduğunu ifade etti. Türkiye’nin sahip olduğu kayak merkezlerinin, sayısı az olduğu kadar özellikleri ve bu bölgede yapılan yatırımlarında neredeyse hiç olmadığına işaret etti. Erciyes’te bu anlamda önemli yatırımlar yaptıklarını aktaran Özhaseki, “Erciyes’te yaptığımız araştırmada termal yani sıcak su bulduk. Üç bölgede tespit edildi ve bu suyun çıkarılmasını sağlayacağız. Bu alanda da Erciyes’e yatırım yapılabilir. Bunu değerlendirmek gerekir.” dedi.
TOBB Başkanı Hisarcıklıoğlu, Kayseri’nin sanayi ve ticarette olduğu gibi eğitim alanında da yaptığı çalışmanın Türkiye’de örnek alındığını dile getirdi. 4 üniversite kurmanın kolay olmadığını anlatan Hisarcıklıoğlu, üniversitelerin kurulmasından sonra sanayicilerle işbirliği içerisinde olmasının önemine dikkat çekti. Bu gelişmeler sonucunda Kayseri’nin yüksek hızlı treni hak ettiğine işaret eden Hisarcıklıoğlu, konuşmasının yüksek hızlı trenle ilgili hükümetten bakanların burada yer aldığını ve onların gerekli müjdeyi verebileceğini hatırlattı. Ancak Hisarcıklıoğlu’nun bu açıklamasının ardından söz alan iki bakan yüksek hızlı trenle ilgili bir açıklamada bulunmadı.
Kayseri’nin Türkiye’de en başarılı kurumları bağrından çıkartan şehir olduğunu anlatan Başbakan Yardımcısı Ali Babacan, Kayseri’nin ticaret ve sanayide Türkiye’nin kalbi olduğunu ifade etti. Babacan, Türkiye sanayisinin gelişmesi ve büyümesi için de sanayicilerle bir araya geldiklerini, onların eleştirileri, önerileri ve fikirlerini aldıklarını belirtti. Kayserili sanayicileri de dinlediklerini aktaran Babacan, “Başarılı işadamlarımızı ödüllendirmek ayrı bir mutluluk veriyor.” ifadesini kullandı. Konuşmaların ardından başarılı işadamlarına plaketleri verildi.
Hisarciklıoglu Kayseri yuksek hizli treni hak ediyor

Reklamlarİlk yorum yapan olun

Yorum Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.