İstanbulun raylı sistemleri 2016 yılında 7 milyon kişi tarafından kullanılacakİstanbulun raylı sistemleri 2016 yılında 7 milyon kişi tarafından kullanılacak :İstanbul Büyükşehır Belediye Başkanı Kadir Topbaş, 2016’da İstanbul’un günde 7 milyon kişinin kullanabileceği raylı sistem ağına kavuşacağını söyledi. Topbaş, “2019’a vardığımız zaman da 11 milyon insanımızın kullanabileceği raylı sistem ağına sahip olunacak.” dedi.
Kadir Topbaş, Saraçhane’deki başkanlık binasının kokteyl salonunda düzenlenen Mecidiyeköy-Mahmutbey metrosu sözleşmesi imza törenine katıldı. Toplantıya Topbaş’ın yanı sıra; Esenler Belediye Başkanı Tevfik Göksu, Bağcılar Belediye Başkanı Lokman Çağırıcı, Kağıthane Belediye Başkanı Fazlı Kılıç, Raylı Sistemler Daire Başkanı Dursun Balcıoğlu, Genel Sekreter Yardımcısı Muzaffer Hacı Mustafaoğlu, Kalyon Yönetim Kurulu Başkanı Cemal Kalyoncu, Kolin Yönetim Kurulu Başkanı Celal Koloğlu, Gülermak Yönetim Kurulu Başkan Vekili Necdet Demir ve çok sayıda davetli katıldı. Törende konuşan Başkan Topbaş, İstanbul’un gelecekte en modern kentlerden birisi olacağını söyledi.
Topbaş, “850 milyon ihale bedeli ile sonuçlandı. Zaman olarak 2017 yani yarın öbür gün gibi yakın bir zaman dilimi içerisinde dünyanın başka kentlerinde yıllarca süren bir metro sistemi değil kendi öz kaynaklarımızla, kendi imkanlarımızla 250 milyonluk bir yatırımla çok önemli bir bölgenin ulaşım sorununu çözeceğini ifade etmek istiyorum.” ifadelerini kullandı.Yakın bir tarihte temel atma merasimine başlanacağını belirten Topbaş, “Ne zaman bitireceğimizin tarihini orada vereceğiz. Bizimde 6 ilçedeki istasyonlardan her birinde canlı bağlantılarla temel atma merasimini yaparken bitiş tarihini ilan edeceğiz.” diye konuştu.MECİDİYEKÖY – MAHMUTBEY METRO HATTI 6 İLÇEDEN GEÇİYORİstanbul’un New York’tan sonra en fazla raylı sisteme sahip kent olacağını söyleyen Topbaş, “Şu anda imza törenine aldığımız 17.5 kilometrelik ve 15 istasyonlu Mecidiyeköy Mahmutbey metro hattımız 6 ilçeden geçmektedir.
Bu ilçeler en yoğun bölgelerden bu hat güzergahı oluşturuldu.” dedi.İstanbul’un metrolarla dünyaya rekabet edebilen, ulaşımdaki problemlerini geride bırakan kent haline geleceğini aktaran Topbaş, şöyle devam etti: “2016 yılına vardığımız zaman İstanbul’da günde 7 milyon kişinin kullanabileceği raylı sistem ağına kavuşacak. 2019’a vardığımız zaman da 11 milyon insanımızın kullanabileceği raylı sistem ağına sahip olacaklar. Bu İstanbul’un dünyada sayılı metro ağı ve yolu demektir.” Sözleşmenin Şişli, Kağıthane, Eyüp, Gaziosmanpaşa, Esenler, Bağcılar’dan geçen metro hattı, depo bakım sahası ve depo bağlantı hatları inşaat işlerini kapsadığı belirtildi.

Reklamlar