İZBAN Torbalı istasyonlarının yüzde 70'i tamamlandıİZBAN Torbalı istasyonlarının yüzde 70’i tamamlandı :İzmir Banliyö Sistemi’ni (İZBAN) Torbalı’ya uzatacak 30 kilometrelik ilave hat üzerindeki istasyon ve kara yolu alt-üst geçit inşaatlarını inceleyen Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu, çalışmaların yüzde 70 oranında tamamlandığını söyledi. Develi Köyü Muhtarı Bayram Bakışkan ise yapılan çalışmalardan dolayı teşekkür etti.
TCDD ile İzmir Büyükşehir Belediyesi ortaklığıyla gerçekleştirilen ve Cumhuriyet tarihinin en büyük toplu ulaşım projesi olan İZBAN hattının Torbalı (Tepeköy)’e kadar uzatılması için çalışmalar sürüyor. Bu kapsamda İzmir banliyösünü toplam 110 kilometreye çıkartacak 30 kilometrelik ilave hat üzerinde bulunan 6 kara yolu geçidinin inşaatlarında sona doğru yaklaşılırken, 5 istasyonun inşaatı ise yüzde 70 oranında tamamlandı.
TCDD ile imzalanan protokol gereği, yaklaşık 30 kilometrelik ilave hat üzerindeki 6 istasyon ve 9 adet kara yolu alt-üst geçidini Büyükşehir Belediyesi yapıyor. Develi, Tekeli, Pancar, Torbalı ve Tepeköy istasyon inşaatları yüzde 70 seviyelerinde ilerliyor. 6. istasyon olan Torbalı Kuşçuburnu’nun ise yapım çalışmalarına başlandı.
Hat üzerinde yapımları süren Tekeli, Pancar, Torbalı merkez ve Tepeköy kara yolu üst geçitleri tamamlanma aşamasına geldi. Kuşçuburnu kara yolu üst geçidi yüzde 85, Menderes Gölcükler yüzde 80 seviyelerine ulaştı. Cumaovası kara yolu alt geçidi ve Develi kara yolu üst geçidi ile Tepeköy yaya üst geçidinin yapımı da hızla devam ediyor. Menderes Gölcükler, Tekeli, Pancar ve Torbalı Kuşçuburnu kara yolu üst geçitlerinin yapım çalışmaları yüzde 80 seviyelerine ulaştı. Torbalı merkez, Tepeköy Ertuğrul Kavşağı’nda yapılan kara yolu üst geçitlerindeki inşaatlar da yüzde 60 seviyelerinde ilerliyor. Ayrıca, Develi’de kara yolu üst geçidi, Cumaovası’nda kara yolu alt geçidi ve Tepeköy’de yaya üst geçidi için inşaat çalışmalarına başlandı.
Büyükşehir Belediyesi’nin TCDD ile yaptığı protokole göre, istasyon yapımları ve kara yolu alt-üst geçitleri İzmir Büyükşehir Belediyesi tarafından gerçekleştirilirken, Cumaovası’ndan Torbalı’ya kadar mevcut tek hat demiryolu ise TCDD tarafından çift hata çıkarılıyor. Hattın koruma duvarlarının yapımı, sinyalizasyon ve elektrifikasyon sistemlerinin Aliağa-Cumaovası hattına uyumlu bir şekilde Torbalı Tepeköy’e kadar uzatılması yine TCDD tarafından yapılacak. İlave hattın devreye girmesiyle Aliağa’dan ve kent merkezinden binen yolcular Torbalı’ya kadar güvenli, hızlı, kesintisiz ve konforlu yolculuk olanağına kavuşacak. Selçuk, Bayındır, Tire ve Ödemiş yolcuları da Torbalı’dan itibaren İzmir merkezine ve oradan da Aliağa’ya kadar raylı sistem ile yolculuk yapabilecek.
IZBAN Torbali istasyonlarinin yuzde 70i tamamlandi

Reklamlarİlk yorum yapan olun

Yorum Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.