İzmir Metrosu Yatırımlarıİzmir Metrosu Yatırımları :Banliyö Sisteminin Geliştirilmesi Projesinde, Aliağa’dan Cumaovası’na kadar mevcut 80 km uzunluğundaki TCDD’ye ait demiryolu alt yapısı geliştirilerek, standardı yükseltilmiş ve yüksek kapasiteli bir kent içi raylı sistemi kurulmuştur. Hat üzerinde mevcut olan istasyonlarda iyileştirmeler yapılmış, sistemin daha iyi işletilebilmesi için yeni istasyonlar, imar plan kararları doğrultusunda karayolu alt ve üst geçitleri ile yaya geçitleri ve gerekli noktalarda aktarma merkezleri inşa edilmiştir. Ayrıca banliyö taşımacılığının destek hizmetleri ve araç depolama ihtiyaçları için iki ayrı noktada atölye ve depolama alanları oluşturulmuştur. İzmir Banliyö Sisteminin Geliştirilmesi
Projesi kapsamında,hat boyunca vatandaşların karşıdan karşıya geçişlerini kolaylaştırmak amacıyla gerekli görülen her noktaya yaya alt ve üst geçitleri yapılmakta ve tamamlanmakta.
Söz konusu işler etaplar halinde projelendirilip, ihale edilmiştir. Tüm etapların yapım işleri ve inşaat sırasında sökülen kısımlara ait Katener Sistemi, Sinyalizasyon Sisteminin yapım işleri ile yine tüm güzergahta Haberleşme Sistemleri tamamlanmıştır. Alsancak-Cumaovası arasında yer alan Güney Hattında 30 Ağustos 2010 tarihinden itibaren , Kuzey Hattında ise 05.12.2010 tarihinden itibaren Çiğli İstasyonuna kadar olan bölümü yolculu ön işletme yolcu taşımacılığına başlanılmıştır. Sistemin tamamı 31 Ocak 2011 tarihinde işletmeye alındı.
Hattın Cumaovası’ndan Torbalı (Tepeköy)’e kadar (30 km.) uzatılmasına ait TCDD Genel Müdürlüğü ile protokol yapılmış, 30 kilometrelik ilave hat üzerindeki 6 istasyonun (Tekeli, Pancar, Torbalı, Tepeköy, Develi,Kuşçuburun) ve 8 adet karayolu geçidinin ve 1 adet yaya üst geçidinin yapımına ait ihaleleri yapılmış, Eylül ve Ekim 2012 tarihlerinde yer teslimleri yapılarak çalışmalar başlamıştı.
Hafif Raylı Sistemi Projesinde, Üçyol – Ege Üniversitesi Hastanesi arasında bulunan metro hattı, Ege Üniversitesi Hastanesi önündeki istasyondan Evka-3 kavşağına kadar uzatılarak Mart 2012 tarihinde hizmete açılmış ayrıca İzmir Hafif Raylı Sistemi 2.Aşama (Üçyol-F.Altay arası) kapsamında Üçyol’da bulunan istasyondan Fahrettin Altay Meydanı’na kadar uzatılması için çalışmalar devam ediyor.
Bu hatta ait 2 istasyon (İzmirspor, Hatay İstasyonları) tamamlanmış, 2012 yılı sonunda deneme seferlerine başlanılmış ve işletmeye açılmıştır. Diğer 3 istasyonun ise 2013 yılı sonuna kadar hizmete açılması planlanıyor.
Tramvay Sistemi Projesinde ise İzmir Ana Ulaşım Planında öngörülerek dört bölgede yapılması planlanan tramvay sisteminin Konak, Karşıyaka bölgelerinin uygulama projelerinin yapılması için proje ihaleleri yapılmıştır. Bakanlar Kurulu kararınca bu işler yatırım programına alınmıştır. Her iki işin Yapım İhale çalışmalarına başlanılmıştır. Buca bölgesi ile çalışma ise ilgili bakanlık tarafından yapılacak.
Ayrıntılı bilgi için pdf formunda indirebilirsiniz.
izmir Metrosu Yatırımlari

Reklamlarİlk yorum yapan olun

Yorum Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.