İzmir Tramvaylarına Kavuşuyorİzmir Tramvaylarına Kavuşuyor :İzmir’in metro sistemini tamamlayıcı nitelikte hayata geçirilecek Konak ve Karşıyaka Tramvay projeleri için Ankara’dan güzel haber geldi. Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Binali Yıldırım, 2 projenin onay sürecinin tamamlandığını ve Bakanlar Kurulu’nda imzaya açıldığını bildirdi. Fahrettin Altay Meydanı-Konak ve Halkapınar arasında hizmet verecek olan 13 kilometrelik Konak Tramvayı 332 milyon liraya, Alaybey- Karşıyaka-Mavişehir arasında planlanan 10 kilometrelik Karşıyaka Tramvayı ise 259 milyon liraya mal olacak. Toplam yatırım tutarı 591 milyon lirayı bulan tramvay hattı harcamalarının yüzde 25’i projelerin yapımını gerçekleştirecek olan İzmir Büyükşehir Belediyesi öz kaynaklarından, yüzde 75’i ise Hazine garantisiz dış proje kredisiyle finanse edilecek. 10. Kalkınma Planı’na da giren tramvay projeleri, Türkiye’de 2013-2018 yılları arasında tamamlanacak ulaşım yatırımları arasında yer alıyor.
Hizmette siyaset olmaz
İzmir’in kent içi trafiğini büyük ölçüde rahatlatacak iki tramvay projesinin onay süreciyle ilgili Yeni Asır’a bilgi veren Bakan Yıldırım “591 milyon liraya mal olacak bu dev yatırımlar İzmirli hemşerilerimize şimdiden hayırlı, uğurlu olsun. Biz bakanlık olarak onay sürecini mümkün olduğunca hızlandırdık ve projeleri Bakanlar Kurulu’na getirdik. En kısa zamanda imzalar tamamlanır ve projelere başlanır. Bizim anlayışımızda hizmette siyaset yoktur. İzmirlilerin ulaşım konusunda yaşadığı sıkıntıların giderilmesi temel önceliğimizdir. Partimizin hizmet odaklı siyaset anlayışı gereği tramvay projelerinin bir an önce hayata geçmesi için üzerimize düşen ne varsa yaptık. Hükümetimiz dün olduğu gibi bugün de İzmir’in ve İzmirlilerin meselelerini sahiplenmeye devam ediyor” diye konuştu.
Ucuz ve düşük maliyetli
Bakanlar Kurulu’nda imzaların tamamlanmasının ardından başlatılacak olan tramvay projelerinden Konak Tramvayı 13 kilometre uzunluğunda olacak. Fahrettin Altay Meydanı-Konak-Halkapınar güzergahında hizmet verecek proje, 19 istasyon ve 21 araçlı olarak planlandı. Projenin toplam yatırım tutarı 332 milyon lirayı bulacak. Alaybey-Karşıyaka-Mavişehir arasında hayata geçirilecek Karşıyaka Tramvayı’nın uzunluğu ise 10 kilometre olacak. 16 istasyon ve 17 araçlı olarak hizmet verecek proje için 259 milyon lira harcanacak. Toplam yatırım tutarı 591 milyon lirayı bulan iki projenin yüzde 25’i Büyükşehir Belediyesi öz kaynaklarından, geri kalanı ise Hazine garantisiz dış proje kredisiyle finanse edilecek. İzmir Büyükşehir Belediyesi 11 Mart 2013 tarihinde her iki projenin de 2013 yılı yatırım programına alınması için başvuruda bulunmuştu.
Otobüsler azalacak
Tramvay projelerinin hayata geçirilmesiyle bu hatlarda toplu ulaşım, otobüs yerine tramvay hatları ile gerçekleştirilecek. Düşük maliyetli ve hızlı yapılabilir özellikteki tramvay hatları, İzmir’in metro sistemini tamamlayıcı nitelikte olacak. Tramvaylı taşımacılığın başlamasıyla lastik tekerlekli toplu ulaşımın kentte yarattığı trafik ve hava kirliliği gibi olumsuzluklar da büyük ölçüde ortadan kalkacak.
KONAK TRAMVAYI
Üçkuyular Metro İstasyonu’ndan başlayarak Mustafa Kemal Sahil Bulvarı’nın kara tarafından Cumhuriyet Meydanı’ndaki Atatürk Heykeli’ne kadar uzanan hat, Swissotel Büyük Efes’in arkasıdaki Şehit Nevres Bulvarı’ndan Montrö Meydanı ve Şair Eşref Bulvarı’ndaki orta refüjden geçerek TMO siloları önüne ve oradan da Şehitler Caddesi’ni takiben Halkapınar Metro İstasyonu’na ulaşacak.
Güzergah: Fahrettin Altay Meydanı-Konak-Halkapınar
Uzunluk: 13 kilometre
İstasyon: 21 adet
Maliyet: 332 milyon lira
KARŞIYAKA TRAMVAYI
Alaybey’den başlayıp sahil tarafından Bostanlı İskelesi’ne, oradan da İsmail Sivri Sokak, Cemal Gürsel Caddesi, Şehit Cengiz Topel Caddesi, Selçuk Yaşar Sokak ve Cahar Dudayev Bulvarı’nı takip ederek İZBAN Çiğli Depo tesisleri yanında Mavişehir Banliyö İstasyonu’na gelecek.
Güzergah: Alaybey-Karşıyaka-Mavişehir
Uzunluk: 10 kilometre
İstasyon: 16 adet
Maliyet: 259 milyon lira
izmir Tramvaylarina Kavu suyor
 

Reklamlarİlk yorum yapan olun

Yorum Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.