Kadıköyde vagon ile peron arasına düşen Ilıcalı'nın ölümü davasıKadıköyde vagon ile peron arasına düşen Ilıcalı’nın ölümü davası :Kadıköy’de geçen yıl temmuz ayında çocuğunu trene bindirdikten sonra raylara düşerek hayatını kaybeden akademisyen Ebru Gültekin Ilıcalı’nın ölümüne ilişkin “taksirle ölüme neden olmak” suçundan haklarında 6 yıla kadar hapis cezası istemiyle kondüktör ve makinistin yargılandığı davada, mahkeme 3. kez bilirkişi raporu istenmesine karar verdi.
Anadolu Adalet Sarayı 30. Asliye Ceza Mahkemesi’ndeki duruşmaya, tutuksuz sanıklar makinist Abdullah Çiğdem ve kondüktör Süleyman Uğur Özkoç katılmazken, Ebru Gültekin Ilıcalı’nın eşi Sabri Akın Ilıcalı ve taraf avukatları hazır bulundu.
Duruşmada söz alan Ilıcalı ailesinin avukatı Abdullah Kaya, mahkemeye sunulan bilirkişi raporunu kabul etmediklerini belirterek, şunları söyledi:
“Raporda TCDD’nin garının standartlara uygun olmadığı belirtilmesine rağmen Ebru Gültekin Ilıcalı’ya asli kusur atfedilmiştir. Yine kondüktörün görevi gereği tüm kapılar kapandıktan sonra kendi bölümüne girmesi gerekirken erken girdiği için kusurlu olduğu belirlenmiştir. Makinistin ise aynaları kontrol etmediği daha önce yapılan keşifte tespit edilmiştir. Her iki sanığın da kusursuz olduğu tespitini kabul etmiyoruz. Ayrıca kapılar kapanmadan trenin hareket ettiği de tespit edilmiştir. Buna rağmen TCDD’ye tali kusur verilmesi anne olan maktuleye TCDD kurallarına uymaması nedeniyle asli kusur verilmesi kabul edilemez. Yeniden bilirkişi raporu aldırılmasını talep ediyoruz.”
Sanık Abdullah Çiğdem’in avukatı Salih Ekizler, bilirkişi raporunun olayın akışına uygun alındığını kaydederek, yeniden rapor aldırılmasına gerek olmadığını savundu.
– “Bilirkişiler olaya çok duygusal yaklaşıyor”
Mahkeme Hakimi Mustafa Can Korkarer, birbirinden farklı hazırlanmış ve birbiri ile çelişen bilirkişi raporları olduğunu belirterek, “Bu iş çok duygusallaşmış. Bilirkişiler olaya çok duygusal bakıyor. Bana, duygusal hareket ediyorlar gibi geliyor. Objektif hareket edecek birilerini bulmak gerekiyor. Önceki raporda makiniste kusur bulunmamasını anlarım da kondüktöre kusur verilmemesi bu işin duygusallaştığını gösterir” diye konuştu.
Hakim Korkarer bu nedenle İstanbul makina mühendisleri, elektrik mühendisleri ve inşaat mühendisleri odalarına ayrı ayrı müzekkere yazılarak, tren kazalarıyla ilgili ihtisas sahibi üçer ismin mahkemeye bildirilmesine ve yeniden oluşturulan bilirkişi heyeti ile daha önce hazırlanan bilirkişi raporlarındaki çelişkilerin giderilmesi amacıyla yeni bir rapor hazırlanmasına karar vererek, duruşmayı erteledi.
Kadıköy Cumhuriyet Başsavcılığı’nca hazırlanan iddianamede, kondüktör Süleyman Uğur Özkoç ve makinist Abdullah Çiğdem’in “taksirle ölüme neden olmak” suçundan 2 yıldan 6 yıla kadar hapisle cezalandırılması isteniyor.

 

Reklamlar