Korede Demiryolu İşçileri Sendikasına polis baskınıKorede Demiryolu İşçileri Sendikasına polis baskını, 100’den fazla işçi gözaltına alındı.Güney Kore hükumeti, grevdeki demiryolu işçilerini saldırdı. DİSK Güney Koreli işçilerle dayanışma için bugün (24 Aralık) 13.00′da Güney Kore Konsolosluğu önünde eylem yapacak
Son olarak Güney Kore hükumeti, grevdeki demiryolu işçilerinin sendika merkezine 22 Aralık’ta bir baskın düzenledi. Biber gazıyla binayı işgal eden yüzlerce polis, onlarca işçiyi yaraladı, 100’den fazla işçi darp edilerek gözaltına alındı ve 6 sendika yöneticisi tutuklandı. 28 sendika yöneticisi hakkında ise tutuklama kararı çıkarıldı.
Kore Demiryolu İşçileri Sendikası (KRWU) yazılı bir açıklama yaparak, yaşananların “diktatörce şiddet uygulamak” olduğunu söylerken, sendikanın bağlı olduğu Kore Sendikalar Konfederasyonu ise bütün işçileri 28 Aralık’ta genel greve çağırdı.
Güney Kore hükümetinin 2013 yılı Haziran ayından bu yana yeniden yapılanma adı altında yürüttüğü özelleştirme programına karşı Kore Demiryolu Şirketi (KORAIL) işçileri, yeniden yapılanma sürecinde işçilerin de görüşünün alınması ve işçi haklarına zarar verecek adımlar atılmaması için mücadele ediyor. Hükumetin demiryolu işçilerini süreçten dışlaması ve özelleştirme programına devam etmesi sonucunda, 9 Aralık’ta işçiler, Kore Demiryolu İşçileri Sendikası (KRWU) önderliğinde grev ilan ettiler.
Güney Kore hükumeti ve KORAIL yönetimi, 2009 yılında demiryolu işçilerinin grevine tutuklamalar, asılsız suçlamalar, disiplin cezaları ve saldırılarla yanıt vermişti. Uluslar arası Çalışma Örgütü (ILO) ve Uluslararası Taşımacılık İşçileri Federasyonu’nun (ITF) bu yılın Ekim ayından itibaren demiryolu işçilerinin haklarının gasp edilmesinin önüne geçilmesine dönük çağrılarına rağmen, hükumetten henüz bir yanıt bile gelmedi.

Reklamlar