Kütahya Ulaşımda Körüklü Otobüsle TanıştıKütahya Ulaşımda Körüklü Otobüsle Tanıştı :Kütahya Belediyesi, kent içi ulaşımda kullanılması planlanan troleybüs hattının denenmesi amacıyla iki adet körüklü otobüs aldı.
Kütahya toplu ulaşımı için planlanan troleybüsün hattının alt yapısını oluşturan körüklü otobüsler bugün Belediye Başkanı Mustafa İça’nın katılımı ile ilk seferini Dumlupınar Üniversitesi merkez Kampüsüne düzenledi.
Şehir içi toplu ulaşımda Kütahya Belediyesinin vizyon projeleri arasında gösterilen troleybüs hattının ön çalışması olan iki adet körüklü otobüsler ilk seferine bugün Belediye Başkanı Mustafa İça’nın katılımı düzenledi.
Zafertepe’den Dumlupınar Üniversitesi Merkez Kampusu güzergahında çalışacak olan 150 kişi kapasiteli otobüslerin direksiyona geçen Kütahya Belediye Başkanı Mustafa İça, körüklü otobüslerin troleybüsün ilk adımı olduğunu ve Kütahya’nın vizyon projelerinden biri olduğunu söyledi.
Kütahya Özel Halk Otobüsleri Kooperatifi tarafından alınan alınan körüklü otobüslerin yolcu taşımacılığının yoğun olduğu DPÜ Germiyan Yerleşkesi ve DPÜ Merkez yerleşkesi arasında sefer yapacağını kaydeden İça, “Bildiğiniz gibi bu çevreci bir projeydi ve toplu taşımada geldiğimiz nokta artık Kütahya kabuğunu kırmalıydı. Bunun için hazırladığımız vizyon projesinde önce raylı sistem olarak bir proje hazırladık bu projenin fizibilitesinin hazırlanması sonucunda raylı sistemin Kütahya için ekonomik olmadığını ama bizim gibi 500 bin nüfusa kadar olan sistemdeki iller için bir model olabilecek troleybüs hattının kurulmasının yararlı olacağı sonucuna varmıştık. Çünkü her harcadığımız kuruş halkımızın ve esnafımızın parasıdır. Bunun değerini bilerek yapmak zorundaydık. Şimdilik iİki otobüsle ilk denemeyi yapacağız. Elbette geniş bir araç olduğu için durakların konumu yeniden değerlendirilecek. Bunu besleyen hatlar yeniden değerlendirilecek. Kütahya seri olarak özellikle üniversite öğrencilerimizin sabah saatlerinde ve dönüşlerindeki kalabalığı ve kargaşayı bu şekilde engelleyeceğiz. 50 dakikayı bulan yolculuk süresi 35 dakikaya düşecek” dedi.

Reklamlar