Marmarayın Ekonomik Faydalarının Değerlendirilmesi Çalışması Yapıldı

Marmarayın Ekonomik Faydalarının Değerlendirilmesi Çalışması Yapıldı :Ekonomi, finans ve yönetim danışmanlığı konularında yurt içi ve dışı danışmanlık hizmetleri veren PGlobal Küresel Danışmanlık ve Eğitim Hizmetleri, 29 Ekim 2013 tarihinde hizmete açılarak ilk seferini gerçekleştiren Marmaray Projesi’nin ekonomik faydalarının değerlendirildiği bir çalışma yaparak kamuoyu ile paylaştı. Ulaştırma ekonomisi alanında çok sayıda projeyi başarıyla icra eden PGlobal’in etki değerlendirme çalışması; Marmaray’ın yaratacağı sosyal ve ekonomik etkilerinden ötürü; projenin kayda değer bir rantabiliteye sahip olduğunu gösterdi.
Ekonomik etki analizi çalışmaları konusunda kapsamlı bilgi birikimine ve deneyime sahip olan PGlobal; dünyada ilk kez iki kıtayı birbirine bağlayan ve dünyanın en iddialı ulaştırma projeleri arasında gösterilen Marmaray’ın ekonomik etki değerlendirmesini gerçekleştirdi. Anılan değerlendirme vasıtasıyla; Marmaray’ın getireceği faydalar tespit edilip, sayısallaştırılıp, parasal değerlere çevrilerek, projenin faydalarının yatırım maliyetlerini hangi ölçüde karşıladığı analiz edildi.
Çalışma kapsamında geliştirilen ekonomik etki değerlendirme modelinde; zaman tasarrufu, CO2 salınımındaki azalma, enerji tasarrufu ve trafik kazalarındaki maddi zayiatların ve can kayıplarının azalması olmak üzere dört fayda üzerinde duruldu. Söz konusu faydaların gelecekte alacağı değerler tahmin edilip, TL karşılıkları hesaplandı. Model, üç farklı senaryo kullanılarak ve önümüzdeki on yıllık süre zarfı için geliştirildi.
Çalışmanın sonuçlarına göre, Marmaray’ın devreye girmesi ile birlikte; en iyi senaryoda yıllık ortalama 382 milyon liralık; orta ve beklentilerin asgari düzeyde gerçekleştiği senaryolarda ise sırasıyla yaklaşık 288 ve 216 milyon liralık bir zaman tasarrufunun sağlanmasının beklendiği görüldü.
PGlobal’in geliştirdiği modele göre; Marmaray vasıtasıyla, CO2 salınımında gözle görünür bir azalma sağlanacak olup, toplam senede ortalama olarak 25.430 binek aracı ve toplu taşım aracının (otobüs, minibüs) seyahatine gerek kalmayacağı tahminleri ortaya konuldu. Salınımın azalmasından elde edilen ortalama yıllık kazanç ise 1,9 milyon TL olarak hesaplandı. Çalışmaya göre, eş zamanlı olarak; önümüzdeki on yıl içinde meydana gelmesi muhtemel trafik kazalarında, her yıl beş kişinin yaşamı da kurtulmuş olacak.
Marmaray’ın Türkiye’nin enerji tasarrufuna önemli katkılarının olacağı bilinmekte olup, tahmin edilen enerji tasarrufunun; en iyi, orta ve beklentilerin asgari düzeyde gerçekleşmesi senaryolarına göre yıllık ortalama 64, 48 ve 36 milyon TL olacağı beklentisi tespit edildi.
Modelden elde edilen çıktılara göre; Marmaray’ın iç karlılık oranının yüzde 16,2 olarak ortaya çıkacağı hesaplandı. Öte yandan; Marmaray’ın halktan toplanan vergiler ile yapıldığı göz önüne alındığında; her bir Türk Lirası yatırımın karşılığı olarak, 2,22 TL’lik halka dönüşünün olacağı tespit edildi.
Sonuç olarak; Marmaray’ın parasal olmayan katkısının, yıllık en az 387 milyon lira civarında olacağı tahmin edilmektedir. Ekonomik etki değerlendirme çalışması, muhafazakar bir yaklaşımla gerçekleştirildi. Yani, yolcu taleplerinin asgari düzeyde olacağı varsayımı üzerine kurgulandı. Bu bağlamda, talebe ait gerçekleşmelerin varsayılandan fazla olması halinde, elde edilecek faydaların misliyle artacağı düşünülmektedir.
Paylaşıma açık olan “Marmaray’ın Ekonomik Faydalarının Değerlendirilmesi” çalışmasının tam metnine buradan ulaşabilirsiniz.

 

Benzer demiryolu haberleri

İlk yorum yapan olun

Yorumlar

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.