Metro ve tramvay işletmeleri Bursa’da buluştuMetro ve tramvay işletmeleri Bursa’da buluştu :Tüm Raylı Sistem İşletmecileri Derneği (TÜRSİD), İşletme Komisyonu’nun üçüncü toplantısı Bursa’da gerçekleştirdi.
Burulaş’ın ev sahipliğinde gerçekleştirilen program çerçevesinde kent içi raylı sistem işletmelerinin yöneticileri bir araya geldi. Avrupa Birliği’nin toplu taşıma sektörüne özgü standardı olan EN 13816 Toplu Taşımacılıkta Hizmet Kalitesi Standardı hakkında katılımcılara detaylı bir sunum gerçekleştirdi. Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı Engelli ve Yaşlı Hizmetleri Genel Müdürlüğü Erişebilirlik Daire Başkan Vekili Dr. Deniz Çağlayan Gümüş “Engelliler ve Erişebilirlik standartları ve Mevzuatı” konulu bir sunum yaptı.
Programın sonunda, sektörün sorunlarına etkin çözümler üretebilmek için kurulan çalışma gruplarının faaliyetlerine yön veren bir dizi kararlar alındı.
28-29 Kasım tarihlerinde Burulaş’ın ev sahipliğinde gerçekleştirilen etkinliğe Bursa, İstanbul, Ankara, İzmir, Adana, Antalya, Eskişehir, Konya ve Samsun şehirlerinin raylı sistem işletmecisi şirket ve idarelerin işletme departmanı yöneticileri katıldı. Kurumların işletme bazında yaşadığı gelişmeler, yenilikler ve tecrübeler sunumlar eşliğinde paylaşıldı.
İşbirliği Vurgusu!
Toplantının açılış konuşmasında komisyonun çalışmaları hakkında bilgilendirmede bulunan Burulaş İşletme Müdürü ve TÜRSİD İşletme Komisyonu Başkanı Bülent ATAK, özellikle meslek standartlarının hazırlanmasıyla ilgili süreçlerde görev alan üyelere üstün gayretleri dolayısıyla teşekkür etti. Ardından ev sahibi kurum BURULAŞ Genel Müdürü Levent FİDANSOY, TÜRSİD’den beklentilerini dile getirirken, Bursa’da yapılan raylı sistem çalışmaları hakkında bilgilendirmelerde bulundu.
Üyelerinin genç olmasına rağmen TÜRSİD’i oluşturan kurumların dinamik bir yapıya sahip olduğunu belirten TÜRSİD Yönetim Kurulu Başkanı Ali İhsan UYGUN, kamu kaynaklarının daha etkin kullanılması, Türkiye standartlarının belirlenmesi, yerli sanayinin oluşturulması ve desteklenmesi, yatırımlar için gerekli finansman arayışlarına rehberlik edilmesi için TÜRSİD üyeleri ve sektördeki aktörler ile işbirliğine devam edeceğini ifade etti.

Reklamlar