Samsun treni de kaçırdıSamsun treni de kaçırdı :Teşvik yok yatırım yok, tüketim şehri Samsun.
Samsun’da gelişme kaydedilemeyen Lojistik köy konusunun ardından Yüksek Hızlı Tren programında da Samsun’a yer verilmemesi tepkilere yol açıyor. SAMSİAD Başkanı Uğurlu, ‘Sesimiz çıkmadığı sürece siyasi irade eksikliğinden dolayı bu şehir kaybeden taraf oluyor” dedi.
TEPKİLER BÜYÜYOR
Genel ve bölgesel teşviklerden faydalanamayan ve bu yüzden üretim bazlı yatırım alamayan Samsun şehrinde iş dünyasının en önemli yatırım beklentisi olan Samsun Ankara Yüksek Hızlı Tren konusunda da tam bir hayal kırıklığı yaşanıyor. Lojistik köy projesi içinde hayati öneme sahip olan Yüksek Hızlı Tren konusunda Ulaştırma Bakanlığının açıkladığı iller arasında Samsun’un yer almamasına tepkiler de büyüyor.
PROGRAMA ALDIRAMADIK
SAMSİAD Başkanı Emin Bahri Uğurlu “Ne yaZık ki Samsun’u 2023 hedeflerinde Yüksek Hızlı Tren programına aldıramadık. Biz daha önceki söylemlerimizde de Samsun için kim bir taş bir tuğla koyarsa her zaman yanındayız ve destekçisiyiz dedik. Hızlı tren projesinin 2023 hedeflerinin içinde olması lazımdı. Çünkü 2023 hedefleri doğrultusunda Samsun Cumhuriyetin başlangıç şehri hem de bölgesel olarak lojistik sektöründe üs olma hedefinde.
KAMUOYU BASKISI ŞART
Uğurlu, “Hızlı trenin Samsun-Mersin ve Samsun-Ankara hattını bağlaması lazım. Bu çok önemli. Hızlı trenin bağlanması Samsun’un potansiyelini yüzde 25 daha artıracak demektir. Bölgenin kara, deniz, hava ulaşımı ardından demiryolunda da böyle bir varlığa sahip olması Samsun için çok önemli . Bu nedenle önem verilmesi gereken bir çalışma. Bu çalışmayı bakan, vali, milletvekili, sivil toplum örgütlerinin daha sık seslendirip, mutlaka programa aldırmamız lazım” diye konuştu
SAMSUN MÜSAİT
Uğurlu, “Projede başarıyı yakalamamız için gündemden düşmemesine gayret etmeliyiz. Biz bu konuda bir sivil toplum kuruluşu olarak üzerimize düşeni seve seve yaparız. Ama ilgili mercilerinde bu desteği arkalarına alıp girişimlerini yapması gerek. Türkiye’nin 3 tane daha İstanbul’a ihtiyacı varsa Karadeniz de bu isim Samsun şehri olmalı. Çünkü hem coğrafi olarak hem de diğer avantajları ve alt yapısı ile şehir buna son derece müsait.” diye konuştu.
Samsun treni de kacirdi

Reklamlarİlk yorum yapan olun

Yorum Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.