Stuttgart 21 projesi karşıtları bu kez protesto yasağını protesto ettiStuttgart 21 projesi karşıtları bu kez protesto yasağını protesto etti :Almanya’nın Stuttgart şehrinde dev demiryolu projesi ‘Stuttgart 21’i, dört yıldır protesto eden göstericiler, bu kez gösteri yasağına karşı çıktı.
Eyalet İdare Mahkemesi’nin Stuttgart Ana Tren İstasyonu önü ve yakın çevresinde protesto gösterileri yapmayı yasaklayan kararını protesto etmek isteyen yaklaşık bin 500 kişi ana istasyon önünde toplandı. Eyalet İdare Mahkemesi kararı trafiği aksattığı gerekçesiyle almıştı.
Polis tarafından yapılan açıklamada ise söz konusu alanının kavşak noktası olması sebebiyle protesto gösterileri sırasında ciddi trafik problemlerine neden olduğu bilgisi verildi.
Protesto gösterilerini destekleyen ve organize eden inisiyatiflerden ‘Park Koruyucuları’ sözcüsü Matthias von Herrmann, kendilerine alan olarak gösterilen Lautenschlager Caddesi’nin çok dar ve güvenliğin sağlanmasının zor olduğu bir yer olduğuna dikkat çekti.
PROTESTOLARA HALK TEPKİ VERMEYE BAŞLADI
Stuttgart Ana İstasyonu civarında yapılan gösterilerden dolayı son haftalarda yaşanan trafik sıkışıklıkları Stuttgart 21 karşıtları hakkında toplumda olumsuz bir algı oluşturuyor.
Özellikle son üç gösteride kavşak noktalarında göstericilerin geçişi sırasında trafikte uzun süre bekleyen sürücüler de korna çalarak göstericileri protesto etti.
Yaşanan sıkışıklığın önüne geçmek için göstericilere başka bir alan tahsisi ile ilgili planlama yapıldığını duyuran Stuttgart Belediye Başkan Yardımcısı Martin Schairer, aynı zamanda ana istasyon çevresinin gösteri için inşaatlardan dolayı riskli olduğunu vurguladı.

Reklamlar