TCDDden bir açıklama dahaTCDDden bir açıklama daha :Türkiye Cumhuriyeti Devlet Demiryollarından (TCDD) yapılan açıklamada, kuruluşun son 10 yılda binlerce farklı iş için binlerce farklı firmayla çalıştığı belirtilerek, “İşlerin 5-10 firmaya yaptırıldığı, bunların kendi aralarında işleri paylaştıkları iddialarının gerçekliği yoktur” denildi.
TCDD’den yapılan yazılı açıklamada, bazı basın yayın organlarında ve internet sitelerinde çıkan TCDD ile ilgili iddiaların gerçekleri yansıtmadığı belirtildi.
TCDD’nin son 10 yılda binlerce farklı iş için binlerce farklı firmayla çalıştığı ifade edilen açıklamada, şunlar kaydedildi: “İşlerin 5-10 firmaya yaptırıldığı, bunların kendi aralarında işleri paylaştıkları iddialarının gerçekliği yoktur. Van Gölü’ne feribot yapımı ihalesinin teklifleri uygun görülmediğinden TCDD ihaleyi iptal etti. Kamu İhale Kurumu (KİK) iptal kararını onayladı. İstekli, mahkemeye başvurdu.
Mahkeme, TCDD’nin ve KİK’in iptal ettiği ihaleyi geçerli saydı. Özetle ihaleyi kimin kazandığına mahkeme karar verdi. TCDD zorunlu olarak mahkeme kararını uyguladı. Medya mahkemenin karar verdiği ve TCDD’nin zorunlu olarak uyguladığı ihalede fesat aramaya devam ediyor
. TCDD’nin binlerce kiracısı vardır. Yenikapı ve Kazlıçeşme istasyonlarına büfe/kafe ihalesine de herkese açık olarak çıkıldı. İstekli olmadığından ihale iptal edildi. İkinci kez çıkılan ihale tek istekli olduğundan ve şartları taşımadığından yeniden iptal edildi.
Bu işlem medyada ‘Simit Sarayına usulsüz ihale’ olarak haber yapıldı. Bütün bu haberlere yüksek hızlı treni ‘sos’ olarak kullananlar, TCDD ve YHT imajını aşındırmaya çalışanlar hakkında kuruluşumuz yasal haklarını kullanacaktır.

Reklamlar