Tekkeköy Belediye Başkanı Tekin : Minibüsçülerin Yanında OlurumTekkeköy Belediye Başkanı Tekin : Minibüsçülerin Yanında Olurum :Samsun Tekkeköy Belediye Başkanı Hayati Tekin, Samsun Gar önünden Tekkeköy’e kadar uzatılması planlanan hafif raylı sistem ile ilgili, ilçede faaliyet gösteren minibüs hatlarına herhangi bir güzergah kısıtlaması getirilmesi halinde şoför esnafından yana olacağını açıkladı.
Samsun Büyükşehir Belediyesi, aralık ayı ikinci ortak komisyon toplantısı, Ak Parti Meclis Üyesi Turan Çakır’ın yönetiminde gerçekleştirildi. Toplantıda ilk olarak, hafif raylı sistemin Samsun Gar ile Tekkeköy arasında işletmeye açılmasının öncesinde aynı güzergahta çalıştırılacak metrobüsler ile ilgili planlanan tercihli yol projesi için hazırlanan imar planı teklifi görüşüldü. Samsun Gar önünden Tekkeköy ilçesi Fuar ve Kongre Merkezi’nin bulunduğu alana kadar giden 30 metre genişliğindeki metrobüs yol güzergahı ile ilgili hazırlanan teklif, oy birliği ile komisyon toplantısında kabul edildi.
Toplantı sonrasında açıklamada bulunan Samsun Tekkeköy Belediye Başkanı Hayati Tekin, hafif raylı sistemin ilçeye ulaştırılması konusunda bir gecikme yaşanacağını belirterek, metrobüs hattının bu nedenle işletmeye alındığını söyledi. Belirlenen metrobüs güzergahı üzerinde mülkiyetlerin ve devlet yollarının bulunduğunu söyleyen Başkan Tekin, “Proje yapılırken insanların canını yakmayacak şekilde dizayn edilmesi gerekiyor. Metrobüs güzergahının kamusal alanlardan geçmesini sağlamaya çalışıyoruz. Mülkiyet sıkıntıları var. Mülkiyet sorunları çözülmezse istimlak yoluna başvurulur. Bizler sorun olmadan çözmeye çalışıyoruz. Biz de teklifi inceleyeceğiz, hafif raylı sisteme karşı duruşumuz yok.” dedi.
Tekkeköy’e ulaştırılacak raylı sistem ve metrobüs hattının rantabl olmadığını söyleyen Tekkeköy Belediye Başkanı Hayati Tekin, “Oradaki potansiyel raylı sistemi ya da metrobüsü kurtarmayacak. Yolcu yükünü minibüsçüler ve servis otobüsleri çekiyor, sistem bunlarla alakalı sıkıntı yaratır. Fuar ve Kongre Merkezi’nin bulunduğu alana spor salonu yapıldı, stad yapılıyor. Söz konusu yerde maç olduğu zaman yolcu yoğunluğu olur. Bunun dışında o tarafa hareket eden yolcu yoğunluğu yok. Hafif raylı sisteme karşı çıktığımız yok. Temiz halkın yararına olan şeye karşı değiliz. Burada işletme sıkıntısı var. Minibüsçülere el çektirip ‘Şuraya giremezsiniz’ demek yanlış. Ankara’nın göbeğinde çok gürültülü minibüsler çalışıyor. Isteyen minibüse, otobüse, raylı sisteme, metrobüse biner. Yolcu nasıl rahat edip gidiyorsa onu kullanması lazım. Samsun Istanbul değil. Istanbul’da bile insanlar tercih ettiğine binebiliyorsa Samsun’da bu olmalı. Atakum’da minibüsçülerin güzergahları kısıtlandı ve kent merkezine giremiyorlar. ‘Illa ki hafif raylı sisteme binilecek’ diye minibüsçüleri kent merkezine sokmamak yanlış. Tekkeköy’de aynı sistem uygulanırsa biz şoför esnafımızın yanında oluruz. Yetki bizde değil, Büyükşehir Belediyesi’nde. Raylı sisteme ve metrobüse karşı değiliz. Isteyen istediği araçlara binmelidir.” diye konuştu.

Reklamlar